Reklama

Polityka i prawo

Kod źródłowy mObywatela poznamy tylko częściowo. Nowe informacje

Michał Gramatyka złożył w Sejmie poprawkę ws. mObywatela
Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji podczas komisji Sejmowej
Autor. Michał Gramatyka / X

Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji zgłosił poprawkę do ustawy o mObywatelu, która zakłada, że kod aplikacji zostanie udostępniony tylko częściowo – mimo wcześniejszych deklaracji. Mają za tym przemawiać względy bezpieczeństwa.

Poprawka została zgłoszona w trakcie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w środę 8 maja. Została przyjęta jednogłośnie.

„Jestem ogromnym zwolennikiem publikacji kodu źródłowego, jednak przemawiają do mnie względy bezpieczeństwa” – stwierdził Gramatyka w Sejmie.

Czytaj też

Reklama

Czego dotyczy poprawka?

„Poprawka prostuje przepis, uchwalony w poprzedniej kadencji Sejmu, a którego jestem autorem, tak aby był zgodny z rozporządzeniem eIDAS 2 Parlamentu Europejskiego” – stwierdził w Sejmie wiceminister cyfryzacji.

„To jest ogromny krok naprzód. Zostaną opublikowane części kodu tej aplikacji, po konsultacji z właściwymi CSIRT-ami (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego - red.) i po przeprowadzeniu audytu” – dodał.

Czytaj też

Reklama

Wiceminister cyfryzacji: "festiwal narzekania trwa"

Gramatyka nie chciał komentować sprawy w rozmowie z CyberDefence24.pl. Odniósł się do niej jednak na LinkedIn.

Festiwal narzekania trwa. Pod hasłem "Otwarte zbyt mało". Tak jak trwał poprzednio - pod hasłem "Otwarte za bardzo". Taka to polska karuzela.
Michał Gramatyka / LinkedIn

„Najpierw zostajesz półbogiem dla entuzjastów open source, bo wpadasz na pomysł otwarcia kodu rządowej aplikacji. I w dodatku przekonujesz do tego cały Sejm. Ale jednocześnie zbierasz baty od fachowców, którzy sygnalizują niebezpieczeństwa takiego rozwiązania. Dość oczywiste zresztą” – stwierdził Gramatyka na LinkedIn.

Powołał się przy tym na opinie Centralnego Ośrodka Informatyki, ABW oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj też

Reklama

Publikowanie całego kodu jest niebezpieczne?

Gramatyka nie sprecyzował jednak, w jaki sposób opublikowanie całego kodu źródłowego, mogłoby wpływać na bezpieczeństwo państwa. Niektórzy użytkownicy portalu X odnoszą wrażenie, że rząd może mieć coś do ukrycia.

Miało być transparentnie, miało być budowanie zaufania, a będzie paliwo dla teorii spiskowych” – skomentował decyzję na X Janusz Cieszyński, poseł PiS.

Czytaj też

Ustawa o aplikacji mObywatel

Jak pisaliśmy na łamach cyberDefence24.pl – ustawa o aplikacji mObywatel została uchwalona 3 marca 2023 roku.

„Każdy obywatel ma prawo zweryfikować kod źródłowy aplikacji, która jest dostarczona przez państwo polskie (…)” – mówił wtedy wiceminister Paweł Lewandowski, reprezentujący ówcześnie Depertament Cyfryzacji KPRM.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama