Reklama

Polityka i prawo

Administracja USA odwołała się od decyzji ws. blokady TikToka

Fot. The White House/Flickr/Domena publiczna
Fot. The White House/Flickr/Domena publiczna

Administracja USA odwołała się od decyzji sądu, która zablokowała zakaz dystrybucji TikToka. Wydane we wrześniu orzeczenie tymczasowo wstrzymało wdrożenie przepisów rozporządzenia wykonawczego prezydenta Donalda Trumpa.

Orzeczenie wydane przez sąd doprowadziło do wstrzymania blokady dystrybucji TikToka przez amerykańskie firmy kontrolujące największe systemy operacyjne na urządzenia mobilne - Apple i Google.

Według administracji Trumpa aplikacja TikTok, której właścicielem jest chińska firma ByteDance, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Program, zdaniem urzędników, gromadzi bardzo duże ilości danych na temat Amerykanów, które następnie mogłyby być wykorzystane w celach wywiadowczych przez służby Państwa Środka. Z aplikacji do obróbki, udostępniania i przeglądania krótkich nagrań wideo w Stanach Zjednoczonych korzysta obecnie około 100 mln osób.

Rozporządzenie wykonawcze podpisane przez prezydenta USA Donalda Trumpa zobowiązywało ByteDance do sprzedania amerykańskiego oddziału TikToka podmiotowi z USA. Aplikację chciało wykupić konsorcjum Grupy Oracle i Walmartu. Umowa ws. przejęcia przez firmy części udziałów TikToka oraz utworzenia nowej spółki TikTok Global nie została jednak na razie sfinalizowana - kluczowe jej aspekty, m.in. to, kto będzie dysponował większością udziałów w nowo powstałej spółce, wciąż podlegają negocjacjom.

Źródło:PAP

Komentarze