Reklama

Polityka i prawo

7 zasad Google jak bezpiecznie korzystać z sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu

Fot. Piotr Jaszczuk/Defence24
Fot. Piotr Jaszczuk/Defence24

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Google Polska przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zasady choć nie są odkrywcze, to jednak warto przy okazji tego specjalnego dnia zweryfikować, które z nich stosujemy w praktyce.

Po pierwsze pamiętajmy o tworzeniu silnych haseł. Google przypomina, że hasło powinno być trudne do odgadnięcia oraz składać się z kombinacji liter, cyfr i symboli. Nie należy również używać danych osobowych oraz oczywistych kombinacji jak „1234”, „hasło01” czy „quwerty”. Co więcej należy pamiętać o drugiej bardzo ważnej zasadzie – czyli wykorzystywania unikalnych haseł do swoich kont. Pomimo, że wydaje się to bardzo uciążliwe jest to niezwykle ważne, aby nie używać jednego hasła do szeregu profili. Uzyskanie hasła do jednego konta może spowodować naruszenie danych w szeregu innych usług lub serwisów. 

Google przypomina również o konieczności zwiększenia ochrony i czujności przed phisingiem. Aby nie paść ofiarą konieczne jest wyrobienie nawyku sprawdzania podejrzanych e-maili, SMS-ów i innych wiadomości. Google przypomina również, aby nie klikać w żadne linki ani nie podawać danych osobowych, dopóki nie będzie 100% pewności, że e-mail pochodzi z wiarygodnego źródła.

W kolejnej zasadzie Google przypomina, aby zwracać uwagę komu i jakie dane przekazujemy w sieci – dotyczy to również zdjęć, które wrzucane są do mediów społecznościowych. Nieodpowiedzialne udostępnianie danych w sieci, może spowodować realne zagrożenie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych stanowi również 5 zasadę proponowaną przez giganta technologicznego. Hejt, nękanie, mowa nienawiści to tylko niektóre z zagrożeń, które możemy spotkać w sieci i których możemy być zarówno ofiarą jak i świadkiem. Dlatego też, aby młodzi ludzie w sieci mogli spotkać się z szacunkiem ze strony innych w sieci konieczne jest reagowanie i zgłaszanie odpowiednim organom takie zachowania.

Kolejna, szósta zasada proponowana przez Google skierowana jest do rodziców. Jak wskazuje technologiczny gigant bardzo ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo w Internecie, jest rozmowa z dziećmi o zagrożeniach i odpowiednich zachowaniach, a także ustalenie w gronie rodzinnym podstawowych zasad korzystania z technologii. Przypomina również o aplikacjach stworzonych do kontroli rodzicielskiej. O bezpiecznych zachowaniach dzieci w sieci mówi również ostatnia już zasada - zachowaj cyfrową równowagę. Pomimo, że sieć obfituje w treści edukacyjne konieczne jest, aby czas spędzany w sieci równoważyć również innymi zajęciami. I tutaj również proponuje rozwiązania mające na celu np. kontrolowanie czasu aktywności użytkownika w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce obchodzony jest od 2005 roku. Tegoroczne obchody  w Polsce inaugurowano poprzez konferencję na temat bezpieczeństwa dzieci online oraz pozytywnych zastosowań sieci, która zorganizowana została przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Państwowy Instytut Badawczy NASK.  W trakcie z udziałem dydaktyków, ekspertów, mediów i organizacji pozarządowych poruszono problemy wykorzystania nowych technologii w placówkach edukacyjnych, przemocy rówieśniczej, nowych i aktualnie prowadzonych projektów zwiększających poziom zastosowania nowych technologii w procesie nauczania, a także próba zrozumienia nowych autorytetów.

„Zachęcamy wszystkich w całym kraju do działania i włączenia się w realizację inicjatyw. Z roku na rok odnotowujemy coraz większe zainteresowanie DBI. Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza że ideą tego święta jest współdziałanie w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym – mówił reprezentujący NASK Bartłomiej Klinger.

„Każdego dnia z Facebooka, Instagrama, Whatsappa i Messengera korzysta niemal 3 miliardy ludzi – duża część z nich to młodzież. To ogromna odpowiedzialność. Dlatego rozwijając nasze usługi, stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu już na etapie ich projektowania oraz tego, w jaki sposób nimi zarządzamy. Ważna jest też świadomość użytkowników. W związku z tym edukacja ma dla nas kluczowe znaczenie i od lat angażujemy się m.in. w inicjatywy takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu, który jest dla nas okazją do rozmowy na temat tego co każdy z nas może robić, aby czuć się w internecie dobrze i bezpiecznie” – mówił w trakcie wydarzenia Jakub Turowski reprezentujący Facebooka.

W trakcie dwóch bloków prelekcji pośród prelegentów znaleźli się Maciej Budzich z bloga MediaFun, który opowiadał o nowym zawodzie influencera, Dawid Łasiński, nauczyciel chemii i pasjonat nowoczesnych technologii w edukacji, w internecie znany jako Pan Belfer. dr Agnieszka Wrońska i Marek Sowala z NASK, którzy przybliżali kwestię Ekosystemu OSE a także Ewa Krupa, Prezeska Fundacji Orange która poruszała kwestię kompetencji cyfrowych. Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, dr Monikę Sajkowską (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), prof. Jacka Leśkowa (NASK), Jakuba Turowskiego (Facebook) oraz Marcina Olendera (Google).

Komentarze