Reklama

Armia i Służby

Policyjne naloty, broń i… podłożony komunikator

fot. Australian Federal Police / Facebook
fot. Australian Federal Police / Facebook

„Niektóre z najlepszych pomysłów pojawiają się po kilku piwach” – stwierdził komisarz australijskiej policji odnosząc się do sprawy międzynarodowej operacji, w ramach której wykorzystano informacje pozyskane przez komunikator… podrzucony przez śledczych przestępcom.

Zaszyfrowane wiadomości prowadzone w ramach komunikatora wykorzystywanego przez członków grup przestępczych doprowadziło do ujawnienia rozmów prowadzonych przez przestępców, które obejmowały spiski odnośnie zabójstw, masowy handel narkotykami i dystrybucję broni. Komunikator był potajemnie prowadzony przez FBI.

Australijska policja (Australian Federal Police - AFP) postawiła zarzuty ponad stu osobom, które podejrzewane są o działalność w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Jednak na tym nie koniec – zatrzymania odbyły się łącznie w 16 krajach. Łącznie jak ocenia AFP w globalnej operacji wzięło udział około 4500 funkcjonariuszy w samej Australii oraz około 4500 przedstawicieli organów ścigania w pozostałych państwach.

Operacja została przeprowadzona wspólnie z amerykańskim FBI. Była ona możliwa z uwagi na wdrożenie aplikacji przeznaczonej do komunikacji kontrolowanej przez funkcjonariuszy, którą instalowano na urządzeniach zakupionych na czarnym rynku. Aby zdobyć takie urządzenie, przestępca musiał zostać polecony przez innego członka gangu a nad odpowiednim „marketingiem” aplikacji czuwały znane postaci przestępczości zorganizowanej, które ręczyły za jej autentyczność.

„Zasadniczo zakuli się [przestępcy – przyp. red.] w kajdanki, popierając i ufając AN0M i otwarcie komunikując się na ten temat – nie wiedząc, że obserwujemy ich przez cały czas” – stwierdził jeden z funkcjonariuszy australijskiej policji w oficjalnym komunikacie dla mediów.

AFP w ramach operacji Ironside skonfiskowała na terenie Australii 45 miliony dolarów pochodzących z działalności przestępczej oraz 104 sztuk broni należącej do przestępców.  

Nie jest to pierwsza operacja sił policyjnych, w ramach których wykorzystywana jest przejęta komunikacja prowadzona przez przestępców. W marcu br. informowaliśmy o zatrzymaniu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem kokainy. Jak wówczas przekazywaliśmy, tak szeroką operację umożliwiło złamanie zabezpieczeń komunikatora wykorzystywanego przez handlarzy narkotyków.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama