Reklama

Armia i Służby

Nowy ośrodek szkoleniowo-badawczy cyberobrony w Holandii

  • Satelita systemu Galileo, Ilustracja: ESA–J. Huart

Holenderskie ministerstwo obrony wraz z firmą Thales stworzyło w strukturach Dowództwa Cyberobrony wirtualny poligon przeznaczony do szkoleń z zakresu najnowszych technologii cyberobrony.

Firma Thales utworzy dla Departamentu Obrony przed Cyberatakami ​​holenderskiego Ministerstwa Obrony ośrodek szkolenia i badań w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W "Cyber Range" będą mogły być symulowane realistyczne ataki i incydenty oraz taktyka cyber obrony. Ośrodek szkoleniowy ma nazywać się „Cyber Range” co wprost może oznaczać strzelnice wirtualną. Dzięki "Cyber ​​Range" holenderskie Ministerstwo Obrony pozyska szereg kluczowych narzędzi związanych z cyberbezpieczeństwem, w szczególności w zakresie edukacji i szkolenia własnych pracowników.

Ministerstwo Obrony Holandii oprócz codziennego działania będzie miało możliwość nabywania i testowania we wczesnym stadium nowych technik cyberobrony. Ośrodek „Cyber Range” umożliwia symulację i testowanie - na różnych systemach obronnych, środowiskach informatycznych i powiązaniach komunikacyjnych - cyberataki, incydenty, jak również środki zabezpieczeń. W ramach umowy Thales zbuduje ośrodek i zapewni stałe wsparcie na najbliższe trzy lata.

Generał brygady i dowódca DCC Hans Folmer powiedział: "Cyber ​​Range jest ważnym krokiem dla rozwoju Dowództwa Cyberobrony (DCC). Jest to ośrodek, w którym można symulować wiele form operacji cybernetycznych. Jest to niezbędne do szkolenia naszych pracowników i testowania naszych systemów.''

Dowództwo Cyberobrony stanowi część holenderskich Sił Zbrojnych i jest odpowiedzialne za opracowanie i przygotowanie obrony przed atakami cybernetycznymi i prowadzenia operacji cybernetycznych. Jednym z elementów DCC jest Centrum Ekspertyzy Cyberobrony (DCEC), które ma na celu wzmocnienie specjalistycznej wiedzy i innowacyjności obrony w obrębie domeny wirtualnej.

Holenderskie Ministerstwo Obrony od wielu lat współpracuje z firmą Thales w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego. Firma Thales zabezpiecza łącza komunikacyjne NATO, a niedawno, we współpracy z DCC i holenderską organizacją badawczą TNO, rozpoczęła badania nad Cyber ​​Świadomością Sytuacyjną. Badanie pokazuje, w jaki sposób można w przyszłości bezpiecznie wykorzystywać już istniejące systemy SEWACO (sensory, broń i systemy dowodzenia). „Cyber ​​Range” jest ważnym krokiem w rozszerzaniu tej współpracy.

Thales, jest dostawcą usług i sprzętu na rynku systemów bezpieczeństwa. Zespoły grupy ds. bezpieczeństwa współpracują z agencjami rządowymi, władzami lokalnymi i klientami korporacyjnymi w celu opracowania i wdrożenia zintegrowanych rozwiązań chroniących obywateli, poufność danych i infrastrukturę krytyczną.

Źródło: Thales

Czytaj też: Firmom potrzebna jest większa świadomość cyberzagrożeń

Komentarze