Reklama

Strona główna

Niskobudżetowe telefony z Androidem zagrożone przez złośliwe oprogramowanie

Fot. John Karakatsanis/Flickr/CC 2.0
Fot. John Karakatsanis/Flickr/CC 2.0

Specjaliści z firmy Avast, która oferuje oprogramowanie antywirusowe, wykryli, że ponad 100 modeli telefonów z Androidem z niższej półki trafia do rąk klientów z wbudowanym złośliwym oprogramowaniem. Sprawa dotyczy ponad 90 krajów - podał serwis Gizmodo

Eksperci pracujący dla firmy Avast w swoim raporcie zaznaczyli, że chodzi o urządzenia produkowane przez chińskie firmy takie, jak ZTE czy Archos. 

Złośliwe oprogramowanie, znane jako Cosiloon, pierwszy raz wykryto ponad trzy lata temu. Wirus preinstalowany razem z oprogramowaniem firmowym telefonów jest bardzo trudny do usunięcia. Specjaliści z Avast wykryli jego obecność na ponad 18 tys. używanych obecnie telefonów.

W jednym z wariantów oprogramowania Cosiloon działanie wirusa polega na ściąganiu na telefon użytkownika dodatkowych programów, które instalują się niezależnie od jego woli na urządzeniu. W innej wersji, wirus modyfikuje oprogramowanie systemowe telefonu w taki sposób, by dodatkowe skrypty mogły bez problemu pobierać kolejne złośliwe programy, a także przesyłać dane użytkownika na serwery hakerów.

Eksperci zwracają uwagę, że niemal wszystkie telefony, w których wykryto ten problem, nie są certyfikowane przez Google, a oprogramowanie działające na urządzeniach zostało tam umieszczone przez ich producentów, bądź operatorów sieci telekomunikacyjnych, którzy są dystrybutorami smartfonów.

Zdaniem specjalistów, program zabezpieczający smartfony Google Play Protect powinien wykrywać obecność wirusa Cosiloon na telefonie; kiedy złośliwe oprogramowanie zostanie zlokalizowane, użytkownicy mogą usunąć je z urządzenia za pomocą aplikacji antywirusowej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama