Reklama

Polityka i prawo

NATO z nowym planem cyberobrony

Fot. NATO
Fot. NATO

Ministrowie obrony państw NATO w czwartek zakończą dwudniowe spotkanie w Brukseli. Mają oni zaakceptować nowy plany obrony w cyberprzestrzeni. Jest to efektem wzrostu liczby cyberataków wymierzonych w instytucje Sojuszu.    

Stoltenberg zapowiedział, że obradujący w kwaterze głównej Sojuszu ministrowie zaaprobują zaktualizowany plan obrony w cyberprzestrzeni. W 2016 r. o 60 proc. wzrosła liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi w porównaniu z rokiem 2015. Miesięcznie odnotowywano średnio 500 cyberincydentów, które wymagały odpowiedzi ekspertów z NATO. Według sekretarza generalnego ze względu na skalę środków użytych do ataków, musiały być one dziełem instytucji państwowych innych krajów, a nie prywatnych hakerów.

Na szczycie w Warszawie w lipcu 2016 r. NATO uznało cyberprzestrzeń za sferę działań operacyjnych, obok lądu, przestrzeni powietrznej i morza.

Stoltenberg zapowiedział również, że ministrowie zainicjują przegląd struktur dowodzenia NATO. Dyplomaci z kwatery głównej wyjaśniają, że chodzi o to, by lepiej dopasować dowództwa do nowych wyzwań, wzmacniania flanki wschodniej i walki z terroryzmem

Ponadto, jak zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na początku pierwszej czwartkowej sesji, ministrowie dokonają przeglądu postępów w procesie wysyłania czterech wielonarodowych batalionowych brygad bojowych na wschodnią flankę NATO, do Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Decyzję o wysłaniu batalionów potwierdzono na szczycie Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. Mają one zostać rozmieszczone i być gotowe do działania do końca czerwca. Pierwsi żołnierze na Litwę przybyli pod koniec stycznia. Do Polski - co potwierdził w środę szef MON Antoni Macierewicz - batalion przyjedzie w kwietniu.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama