NATO: Rosja, prowadząc wojnę hybrydową, chce zdobyć dominację w Europie

25 listopada 2016, 10:34
Fot. kremlin.ru.

Działania Rosjan według raportu NATO są nie tylko podpierane ideologią, jaką szerzy Kreml, ale także działaniami z zakresu wojny informacyjnej oraz wojny hybrydowej nakierowanymi na zaburzenie sytuacji na kontynencie europejskim.

W sporządzonym przez NATO raporcie „When Hybrid Warfare Supports Ideology: Russia Today” zauważa się, że wszystkie ostatnie działania Rosjan są nakierowane na zakłócenie stabilnego rozwoju, jaki ma miejsce w Europie oraz krajach na wschód od Unii Europejskiej. Dlatego silna współpraca pomiędzy dwoma organizacjami międzynarodowymi – Unią Europejską oraz Sojuszem Północnoatlantyckim powinna być na najwyższym możliwym poziomie. Od tego ma zależeć nie tylko bezpieczeństwo regionu, ale także krajów ościennych, które chcą przystąpić do tych organizacji.

Obecna współpraca pozwala na szybkie przygotowanie odpowiedzi na propagandę Kremla, ma to być jednak obszar, w którym da się ulepszyć niektóre procesy wymiany informacji czy współpracy.

Sposobem na osłabienie wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosjan ma być, oprócz współpracy UE – NATO, wzmocnienie siły odstraszania oraz lepsza współpraca z sąsiadami Unii Europejskiej.

Takie działania są według Sojuszu niezbędne już teraz. Pomogą przygotować cały region na nadchodzące wydarzenia mające na celu zaburzenie istniejącego porządku. Będzie to miało przełożenie nie tylko na kontynent europejski, ale także na bezpieczeństwo krajów członkowskich NATO.

Czytaj też: Bezpośrednia linia Moskwa – Waszyngton użyta po raz pierwszy

Twórcy raportu zaznaczają, że oprócz zwiększonego poziomu współpracy ważne jest inne postrzeganie działań, jakie wykonuje Rosja na arenie międzynarodowej. Proces pojmowania rzeczywistości przez osoby odpowiedzialne za politykę wewnętrzną i zewnętrzną w krajach europejskich może trwać długo, jak podkreśla szef dywizji odpowiedzialnej za badania w NATO Jeffrey A. Larsen. Władimir Putin, tak jak cały Kreml, nadal stara się wprowadzić w życie projekt euroazjatycki, gdzie to właśnie Rosja będzie pełnić kluczową rolę decyzyjną. Dlatego, jak zaznaczają twórcy raportu, potrzebne jest jednorodne stanowisko wobec tych operacji w Europie.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
gość
piątek, 25 listopada 2016, 13:27

Odciąć całkowicie dzicz rosyjską od światowego systemu finansowego, zamrozić wszelkie fundusze w bankach zachodnich, obniżyć i utrzymać przez dłuższy czas cenę ropy na poziomie poniżej 40$, stopniowo ograniczać kupno ropy i gazu z rosjii aż do całkowitego zaprzestania kupna tychże z tego kierunku - potem czekać, patrzeć i pilnować tylko żeby atomówki i pluton nie dostały się w nieodpowiednie ręce i tyle.

lukas1234
piątek, 25 listopada 2016, 18:44

Kiedy wy zrozumiecie. Rosja nie prowadzi wojny z żadnym z państw z europy. EU(obok chrk i Indii) to dla nich dojna krowa i nie po drodze im by EU upadła bo ich dochody również zmaleją. Za to widać, że usa traktują już bardzo wrogo i w sumie mają ku temu dużo powodów. Dla nas bedzie lepiej jak te dwa kolosy będą się biły między sobą omijając nas. Więc redaktorze bardzo proszę jak usa coś sobie wymyślą i to powiedzą to proszę nie twierdzić, że odrazu całe NATO tak twierdzi bo to zwykła nieprawda.

rozbawiony
piątek, 25 listopada 2016, 11:07

To niegrzecznie ze strony Rosji że bez zgody USA wykorzystuje amerykańskie metody działania na arenie międzynarodowej. :-D

tak tylko...
piątek, 25 listopada 2016, 11:01

Jak to jest, że portale z taką troską piszą o zagrożeniach ze strony rosyjskiej propagandy, a same nie dostrzegają jej na własnym podwórku? A jak widzą, to dlaczego ją publikują? Przecież to kuriozalne przestrzegać przed czymś, co się samemu robi...

Slonka Slawomir
poniedziałek, 12 grudnia 2016, 00:49

NAZISTOWSKIE KORZENIE "BRUKSELSKIEJ UE" - Czytaj online lub Sciagnij BEZPLATNIE (pdf) http://www.relay-of-life.org/pl/index.html "W tej książce zajmujemy się tematem, który u wielu czytelników – ze zrozumiałych powodów – początkowo wzbudzi sprzeciw. Niektórzy prawdopodobnie powiedzą, że jeżeli zawarte w tej książce historyczne informacje są prawdziwe – to już dawno byłyby znane. Biorąc to wszystko pod uwagę, naszym zadaniem jest nie tylko przekonanie Ciebie – drogi Czytelniku - o konieczności przeczytania tej książki, ale również zwrócenie Twojej uwagi na zamieszczone na końcu książki oryginalne dokumenty. Od ponad 60 lat panuje na świecie przekonanie, że II Wojna Światowa wywołana została przez psychopatę Adolfa Hitlera i jego rasistowskich popleczników – nazistów. W rzeczywistości jednak II Wojna Światowa była wojną podbojową w imieniu kartelu chemiczno – naftowo – farmaceutycznego, której celem było kontrolowanie nowo powstających miliardowych rynków patentowanych produktów chemicznych."

Tweets CyberDefence24