Polityka i prawo
NATO dzieli informacje z prywatnymi firmami
Agencja Komunikacji i Informacji NATO (NCI) i FireEye podpisały porozumienie dotyczące wymiany informacji o zagrożeniach cybernetycznych na mocy Industry Partnership Agreement (IPA).
Celem IPA jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednocześnie ma ono stanowić kolejne źródło informacji na temat działań hakerskiego podziemia. FireEye jest cennym współpracownikiem. Po przejęciu iSight Partners posiada w swoich zasobach informacje pochodzące od agentów śledzących niemal wszystkie fora hakerskie. Zebrane dane służą do ostrzegania klientów, teraz także poprawią bezpieczeństwo w NATO.
To dziewiąte porozumienie pomiędzy NATO a firmą prywatną na zasadach IPA. Obie strony mają nadzieję, że współpraca przyniesie zamierzone efekty. Będą to: zmniejszenie zagrożenia cybernetycznego w systemach Sojuszu oraz zapobieganie atakom w trakcie ich planowania. Odpowiedzialna za ich realizację będzie FireEye, które prowadzi działalność wywiadowczą wobec hakerów w większości kanałów komunikacyjnych.
Czytaj też: Chiny zagrożeniem dla krajów azjatyckich w cyberprzestrzeni
Agencja NCI jest w stanie na bieżąco przekazywać informacje do krajów zagrożonych atakami, o ile wcześniej zdobędzie je FireEye. Porozumienie ma także pozytywny wpływ na bezpieczeństwo krajów członkowskich Sojuszu, ponieważ informacje o zagrożeniach będą przekazywane w trybie natychmiastowym. Może to zapewnić bezpieczeństwo Polsce, w której zostaną rozlokowane wojska NATO.