Polityka i prawo
MSWiA: Elektroniczny dowód osobisty w kieszeni każdego obywatela
- W ciągu kilku lat każdy obywatel będzie posiadał w portfelu dokument umożliwiający identyfikacje elektroniczną – powiedział wiceminister Tomasz Zdzikot podczas XII Kongresu Gospodarki Elektronicznej. Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MSWiA wziął udział w panelu dotyczącym strategicznych programów cyfrowych rządu.
Minister Zdzikot omówił również przebieg prac nad kontynuacją programu pl.ID. Zgodnie z koncepcją wypracowaną wspólnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Zdrowia, z którą ostatnio zapoznała się Rada Ministrów, planowane jest rozpoczęcie od 2019 roku wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.
Elektroniczny dowód osobisty będzie sukcesywnie zastępował aktualne dowody, zgodnie z cyklem ich naturalnej wymiany. W efekcie, w ciągu kilku lat każdy obywatel będzie posiadał w portfelu dokument umożliwiający identyfikacje elektroniczną i realizowanie cyfrowych usług. To w mojej opinii kolejna wymierna odsłona cyfrowej rewolucji.
Minister zwrócił uwagę, iż rozwój gospodarki cyfrowej i upowszechnienie elektronicznych narzędzi to także wyzwanie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Podkreślał, że pomimo zaawansowania technologicznego w łańcuchu bezpieczeństwa wciąż najważniejszym ogniwem jest człowiek.
Zarówno sektor prywatny, jak i administracja publiczna potrzebują specjalistów, którzy będą w stanie odpowiadać na nowe wyzwania cyfrowego świata. Niezwykle ważne jest kształcenie kadr i stały dopływ ekspertów. Dlatego też podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu i lepszym wykorzystaniu potencjału Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie. W najbliższym czasie w WSPol planujemy uruchomić zarówno inżynierskie studia informatyczne, jak i studia podyplomowe związane ze zwalczaniem cyberprzestępczości oraz bezpieczeństwem dokumentów publicznych.
Podczas kongresu minister Zdzikot zwrócił również uwagę na konkretne projekty będące wyrazem realizacji strategicznych kierunków działania. Jako przykład wskazał między innymi na obecnie procedowany w Sejmie projekt ustawy autorstwa MSWiA dotyczący umożliwienia dokonywania płatności bezgotówkowych za mandaty karne, niedawno wprowadzony system powiadamiania SMS lub e-mail o możliwości odebrania z urzędu gotowego paszportu oraz projekt ustawy wdrażający usługę zameldowania drogą elektroniczną.
Czytaj też: Zdzikot: W cyberprzestrzeni powinny obowiązywać takie same reguły bezpieczeństwa jak w świecie realnym
Kongres Gospodarki Elektronicznej był już dwunastym spotkaniem przedstawicieli administracji publicznej, samorządowej, środowiska finansowego i naukowego które ma wpływ na rozwój nowoczesnej gospodarki elektronicznej w Polsce. W panelu oprócz ministra Tomasza Zdzikota uczestniczyli również: Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich, Ryszard Hordyński, Pełnomocnik ds. IT w Ministerstwie Finansów, Paweł Jaroszek, Członek Zarządu ZUS, dr Marcin Kraska, Kierownik Centrum Elektronicznej Gospodarki Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Mariana Sidoroff, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany