Reklama

Polityka i prawo

Macierewicz: Miliard na cyberobronę polskiej armii w 2017 roku

  • Fot. Pixabay
    Fot. Pixabay
  • Fot. MEADS.
    Fot. MEADS.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej z premier Beatą Szydło i Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Błaszczakiem powiedział, że wojsko zainwestuje w zdolności obronne w cyberprzestrzeni miliard złotych, jeszcze w 2017 roku.

Zapowiedź przeznaczenia znacznych środków finansowych na obronę w środowisku wirtualnym idzie w parze z ostatnimi decyzjami MON. Jak poinformował Defence24.pl rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, minister Antoni Macierewicz mianował Dyrektora Narodowego Centrum Kryptologii Tomasza Mikołajewskiego dyrektorem programu operacyjnego, którego głównym zadaniem jest osiągnięcie zdolności operacyjnej w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.

W najbliższym roku skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową - zostanie zawarty kontrakt dotyczący obrony przeciwrakietowej znany pod kryptonimem Wisła - ale także na obronie cybernetycznej (na wojska cybernetyczne zostanie przeznaczonych ponad mld złotych) i kwestiach obrony naszego morza - zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne. To są nasze główne kierunki.

Szef MON, Antoni Macierewicz

Czytaj też: Miliard na zdolności Wojska Polskiego w cyberprzestrzeni. "Priorytet PMT"

Rozbudowa zdolności w cyberprzestrzeni została włączona do Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP jako jeden z programów priorytetowych jeszcze w 2016 roku. Deklaracja o przeznaczeniu ponad miliarda złotych na te zdolności w 2017 roku świadczy o priorytetowym traktowaniu tego obszaru przez resort obrony. Szczegółowe informacje dotyczące planów MON nie są znane, ale jeszcze w czasie ubiegłorocznego MSPO płk Krzysztof Zielski ze Sztabu Generalnego sygnalizował, że mogą one objąć budowę laboratorium do prowadzenia badań oraz rozwoju systemów i sieci teleinformatycznych czy zakup systemu do analizy ruchu sieciowego typu NetFlow.

Nie tylko jednak MON rozwija swoje zdolności. Podobne działania podejmuje również MSWiA. Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, większe zaangażowanie w walkę z cyberprzestępczością. Pod koniec 2016 roku powstało wyspecjalizowane Biuro do walki z Cyberprzestępczością w Komendzie Głównej Policji, które będzie się zajmować wprowadzeniem najnowocześniejszych rozwiązań do walki z cyberprzestępczością czy opracowaniem propozycji zmian prawnych regulujących problematykę zwalczania tego typu przestępstw. Daje się więc zauważyć coraz większe zaangażowanie MSWiA w sprawy cyberbezpieczeństwa. Należy pamiętać, że istotne znaczenie ma tu też współpraca pomiędzy resortami spraw wewnętrznych i obrony narodowej oraz cyfryzacji.

 

 

 

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama