Koncepcja wojsk obrony cyberprzestrzeni zatwierdzona

12 września 2019, 14:11
błaszczak
fot. Kancelaria Premiera / filckr

Minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję zatwierdzającą koncepcję wojsk obrony cyberprzestrzeni. Formowanie tych wojsk ma zakończyć się w 2024 roku.

"Dowództwo wojsk obrony cyberprzestrzeń powstanie do roku 2022, a skończymy formowanie tych wojsk w roku 2024. Do tego czasu zakładamy, że będziemy dysponowali przeszło 2000 absolwentów kierunków związanych z cyberbezpieczeństwem, będziemy mieć kadry do tego, żeby żołnierze służyli właśnie w ten sposób, żeby zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni" - powiedział szef MON w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

W Zegrzu i Toruniu mają od 1 października funkcjonować szkoły podoficerskie SONDA, kształcące kandydatów na podoficerów w specjalnościach łączność i informatyka, a także podoficerów WOT.

Błaszczak przypomniał decyzje o konsolidacji instytucji zajmujących się w wojsku cyberbezpieczeństwem, o powołaniu pełnomocnika ds. tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, zwiększeniu limitów naborów na studia związane z cyberbezpieczeństwem, a także o powołaniu liceum informatycznego przy WAT.

"Okrzepło Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, to instytucja, która stanowi trzon wojsk obrony cyberprzestrzeni" - powiedział. "Dbamy o to, żeby młodzi ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, mieli szanse, żeby służyć w wojskach obrony cyberprzestrzeni" - zapewnił.

Powołaliśmy również komponent w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej, złożony z żołnierzy, którzy są w cywilu informatykami. Którzy chcą służyć w ramach terytorialnej służby wojskowej i służą swoją wiedzą, swoim doświadczeniem, żeby wzmacniać zdolności w tej dziedzinie Wojska Polskiego.  

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

1 września formalnie rozpoczął również pracę Zespół Działań Cyberprzestrzennych sformowany w strukturze Wojsk Obrony Terytorialnej. Na ten moment w zespole pełni służbę 3 żołnierzy zawodowych oraz 12 żołnierzy OT. Zespół będzie składał się z około 100 żołnierzy, z czego  tylko 10% z nich mają stanowić żołnierze zawodowi. 

Zespół początkowo będzie funkcjonował tylko w Warszawie. W dalszej części budowy będzie on uzupełniany o grupy regionalne a następnie wojewódzkie. 

Szkolenie cyberkomponentu WOT podzielone zostało na trzy etapy. W pierwszym roku członkowie zespołu będą poddawani weryfikacji przez służby natomiast szkolenie będzie dotyczyło sieci komputerowych, inspekcji i ogólnych informacji o cyberbezpieczeństwie. Drugi rok szkolenia przewiduje kursy specjalistyczne, natomiast trzeci - ostatni przewiduje przeprowadzenie zaawansowanych wojskowych szkoleń specjalistycznych, także poza granicami kraju. 

PAP/SG

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Moreno
sobota, 14 września 2019, 15:46

Fajne wojska ,byle elektryk je wyłączy. Wystarczy że wyjmie wtyczkę i wojska nie ma.

Mario
piątek, 13 września 2019, 01:26

Tak oczywiście... najlepsi informatycy pochodza z Torunia i Zegrza! A nie lepiej zrobić konkurs po najwiekszych naszych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, ...) ??

Polo
czwartek, 12 września 2019, 23:00

Koncepcje cyberobrony należałoby rozszerzyć, np. już na etapie projektowania rozwiązań IT (np e-administracja, energetyka, wodosciagi itd) przyjąć założenie, ze systemy powinny być w stanie realizować podstawowe zadania przy wyłączonym dostępie do 5G czy ograniczonych zasobach informatycznych.

Pro Patria
czwartek, 12 września 2019, 18:26

No super.. Ale liczba 100 cyber żołnierzy nic nie zmieni.. znów się nie pomyliłem... Taka skala nie wróży nic dobrego.. GRU liczy w setkach ośrodków.. ChRL w tysiącach.. a my 100 OSÓB...

Chris
czwartek, 12 września 2019, 19:38

Piszą o 2 tysiącach jakkolwiek to za dużo. To nie jest klasyczne wojskowe siłowanie się na rękę. Kilkudziesięciu specjalistów wysokiej klasy wystarczy. Ważna również jest prewencja i właściwe procedury. Mam na myśli tu tylko ochronę teleinformatyczna i komórki zdobywania danych i analizy (chociaż takowe z pewnością już istnieją)

PLŻółć
piątek, 13 września 2019, 00:23

Wystarczy do czego i na jak długo?

Pro Patria
czwartek, 12 września 2019, 21:20

Nie są to specjaliści.. Być może kiedyś będą.. kasa pozwala na zatrudnienie informatyków z rodziny i znajomych... Może w WOT coś się znajdzie, bo WP to tylko przerost formy nad treścią.. Widziałem tych Panów.. Ich szef faktycznie jest profesjonalny (wiceminister).. powinni spuścić pary na występach.. Ale może i oni kiedyś nauczą się zarządzć projektami IT..

Tweets CyberDefence24