Komisja Europejska chce aby VoIP dotyczyły te same regulacje co sektora telekomunikacyjnego

12 września 2016, 15:43
Fot. Domena publiczna

Komisja Europejska pod wpływem niezadowolenia ze strony operatorów telekomunikacyjnych chce zrewidować 15 letnie zapisy dotyczące zasad działania europejskich firmy w obszarze łączności. Mają powstać zapisy dotyczące traktowania usług VoIP (Voice over internet protocol) oraz aplikacji pozwalających na komunikacje głosową w czasie rzeczywistym pomiędzy smartfonami.

Według Unii Europejskiej obecne zapisy nie dotyczą poziomu bezpieczeństwa jaki istnieje w aplikacjach, które zezwalają na połączenia głosowe z pominięciem sygnału GSM i korzystaniu z sieci bezprzewodowych. Komisja Europejska dopiero przedstawiła wersję wstępną dyrektywy, która zmusi firmy odpowiedzialne za takie aplikacje jak WhatsApp (Facebook), Skype (Microsoft) oraz FaceTime (Apple) do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w swoich aplikacjach oraz integralności serwisów – jak podaję agencja Reuters. Oprócz tego firmy mają być zmuszone do podawania informacji o włamaniach jakie miały miejsce w ich systemach do organów ścigania oraz mieć odpowiednie plany awaryjne wraz z strategiami zapewniającymi ciągłość usług. 

Wśród zapisów jednak mają powiać się kwestie dotyczące komunikacji szyfrowanej, np. tej, którą obecnie oferuje wszystkim swoim użytkownikiem aplikacja WhatsApp. Chodzi o zapisy, dotyczące kontroli nad transmisją danych w swoich sieciach telekomunikacyjnych. Według powstającej dyrektywy, mechanizmy zabezpieczeń powinny pozwolić firmie na odczytanie wiadomości przesyłanych przez użytkowników.

– Dostawcy takich usług powinni zatem zapewnić poziom bezpieczeństwa współmierny ze stopniem zagrożenia jaki wiąże się z korzystaniem usług telekomunikacyjnych jakie świadczą – jak mówi pierwsza wersja dokumentu, do której dotarła agencja Reuters. Jest to oczywiście pierwsza wersja rezolucji, która może mieć niewiele wspólnego z tym co przyjmie podczas głosowania Parlament Europejski. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że Komisja Europejska chce w jakimś stopniu mieć wgląd do obecnie popularnej komunikacji szyfrowanej. Kto będzie ustalał, czy komunikacja szyfrowana do kontaktu z najbliższymi jest wystarczającym mechanizmem bezpieczeństwa, nie wiadomo. Tak samo brakuje w obecnej wersji odniesienia, czy jeżeli firmy zapewnią zbyt wysoki poziom zabezpieczeń, to czy będą musiały zrezygnować z niego, aby móc działać na terenie Unii Europejskiej.

Zapisy mają także odnieść się do sprawy, obecności w aplikacjach telefonów alarmowych, które powinny w nich się pojawić zgodnie z opracowanymi zapisami. Oprócz tego dyrektywa pochyla się nad swobodnym dostępem do sieci szerokopasmowej na terenie Unii Europejskiej. W myśl tych zapisów każdy obywatel Europy powinien móc korzystać z niedrogiego łącza pozwalającego na dostęp do poczty e-mail oraz możliwości wykonywania operacji w bankowości elektronicznej jak podaję agencja Reutersa.

Czytaj też: Niemcy i Francja będą wspólnie podsłuchiwać swoich obywateli?

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24