Polityka i prawo
Jeden z największych internetowych rynków zamknięty
Administracja prezydenta Trump wraz z międzynarodowymi partnerami doprowadziła do zamknięcia największego nielegalnego rynku internetowego zlokalizowanego w dark web.
Rynek nazwany AlphaBay, miał w swoim szczytowym momencie 200 tys. użytkowników i 40 tys. sprzedających. Na początku 2017 roku, ponad 100 handlarzy oferowało syntetyczny fentanyl, którego działanie podobne jest do opioidów, a ponad 200 handlowało heroiną. Zdaniem prokuratora generalnego, sprzedaż fentanylu doprowadziła do śmierci wielu osób w Stanach Zjednoczonych.
Podczas konferencji prasowej prokurator generalny Jeff Sessions powiedział cyberprzestępstwom, że nie ukryją się przed wymiarem sprawiedliwości i zostaną znalezieni i aresztowani. Alpha Bay bazowała na trudnym do wyśledzenia bitcoinie i dostępna była tylko z poziomie dark web.
Rynek został wyłączony wieczorem 4 lipca. Następnego dnia policja w Tajlandii aresztowała Kanadyjczyka Alexandre Cazesa, który miał być jednym z administratorów strony. Zmarł on tydzień później w areszcie, oczekując na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
W operacji skierowanej przeciwko AlphaBay i drugiemu z rynków funkcjonującemu w dark web Hansa Market, Departament Sprawiedliwości współpracował z władzami Tajlandii, Holandii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Litwy oraz z Europolem.
Zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein powiedział, że walka z tym zjawiskiem jest jednym z priorytetów dla Departamentu Stanu i współpraca międzynarodowa odgrywa kluczowe znaczenie.
Administratorzy obu rynków zostali aresztowani a śledczy zabezpieczyli znaczący materiał dowodowy.
Czytaj też: Rynek cyberbroni urośnie do pół biliona dolarów
Departament Sprawiedliwości zdaje sobie sprawę, że setki podobnych rynków istnieją w dark webie i sprzedają nielegalne materiały, w tym pornografię dziecięcą czy informacje o instytucjach finansowych. Wobec wielu z nich toczy się obecnie śledztwo.
AlphaBay było 10 razy większe of jednego z najbardziej znanych rynków Silk Road i wygenerowało ponad miliardów dolarów zysków. Zdaniem obecnego dyrektora FBI Andrew McCabe to jest przełomowa operacja, ale nie jedyna. Ostatnio mieliśmy do czynienia z wieloma udanymi działaniami policyjnymi wymierzonymi w rynki. Niestety wiele z nich wraca bardzo szybko, pod zmienioną nazwą.
Departament Sprawiedliwości przy współpracy z międzynarodowymi partnerami doprowadził do zniszczenia botnetu Kelihos, odpowiedzialnego za kampanie masowego rozsyłania spamu.