Reklama

Social media

Jak zabezpieczyć dane przed kradzieżą tożsamości?

Fot. Dan Nelson/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Dan Nelson/Unsplash/Domena publiczna

Przejęcie kontroli nad naszym telefonem i zyskanie przez to dostępu do naszych kont bankowych zachęca cyberprzestępców do wykorzystywania coraz śmielszych metod hakerskich. Warto wiedzieć, jak się przed tym chronić.

W ostatnim czasie wiele mówi się o ochronie własnej tożsamości i swoich danych osobowych, a to za sprawą wycieku danych kilkudziesięciu milionów klientów firmy T-Mobile.

Hakerzy podczas ataku mogli pozyskać takie informacje, jak imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy mailowe, kody PIN czy nawet numery ubezpieczeń społecznych usługobiorców popularnego operatora.

Wszelkie dane osobowe mogą umożliwić cyberprzestępcom podszywanie się pod ofiarę i w jej imieniu dokonywać płatności, składać wnioski o zwroty podatków, a także otwierać konta bankowe oraz zaciągać pożyczki – informuje CNet.

Warto wiedzieć, jak ochronić się przed tego typu sytuacjami i w odpowiedni sposób reagować na potencjalne zagrożenie. 

Zamiana karty SIM

Poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych danych jest możliwość pozyskania kodu PIN do karty SIM przez hakera. Przestępca może zadzwonić do działu obsługi klienta naszego operatora telekomunikacyjnego i dokonać wszelkich zmian na koncie.

Przejęcie dostępu do naszego numeru telefonu otwiera hakerowi drogę do pozyskania haseł do kont bankowych lub mailowych, za pomocą których może się pod nas podszywać.

Warto pamiętać, aby zabezpieczać dokładnie kod PIN do karty i zmienić go w przypadku przeniesienia numeru do innego operatora – przypomina CNet.

Manager haseł

Przydatnym narzędziem do ochrony przed cyberatakami jest manager haseł, które pomaga tworzyć unikalne hasła i zapewnia kontrolę danych do logowania. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś wykradł dostęp do jednego konta, to inne pozostają bezpieczne.

"Swoje rozwiązania w tym zakresie oferują popularne firmy technologiczne. Google Password Manager lub Firefox Monitor to tylko przykłady usług, które niezwłocznie poinformują nas, że nasze hasła zostały skradzione" – pisze CNet.

Dodatkowo można zadbać o regularne monitorowanie raportów kredytowych w celu sprawdzenia, czy w ostatnim czasie na nasze dane nie została wzięta pożyczka. Przede wszystkim warto jednak zwracać uwagę na to, gdzie się logujemy i jakie informacje podajemy, aby zachować pełną kontrolę nad najbardziej wrażliwymi informacjami na nasz temat.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze