Reklama

Polityka i prawo

Jak uniknąć cyberoszustów składając wniosek w programie "Rodzina 500+"

  • Na pierwszym planie rakieta kierowana laserowo Ch-50. Dalej bomby kierowane KAB-20. Fot. mil.ru
    Na pierwszym planie rakieta kierowana laserowo Ch-50. Dalej bomby kierowane KAB-20. Fot. mil.ru

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega, że w ostatnich dniach zaobserwowało znaczący wzrost liczby stron internetowych, które odwołują się do programu „Rodzina 500+”. Sygnalizować to może tylko jedno: wzmożoną aktywność cyberoszustów, którzy spodziewają się, że start rządowego programu oznaczać będzie dla nich czas żniw wobec niskiej świadomości zagrożeń wśród potencjalnych wnioskodawców.

Resort cyfryzacji uspokaja, że monitoruje tę sytuację, a jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez rząd informacjami o programie są strony: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl, a także oficjalne witryny internetowe Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć: w gminie, w której mieszkamy, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet za pomocą: portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP, bankowości elektronicznej.

Już jednak wcześniej ministerstwo przestrzegało, na co zwrócić szczególną uwagę, by przy okazji składania wniosków o wypłatę świadczenia 500+ drogą online nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

Oto wskazówki resortu cyfryzacji:

1. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wpłatę świadczenia 500+ nie pobiera za to opłat – wypełnianie i składanie wniosków jest całkowicie bezpłatne.

2. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia 500+ nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową lub SMS-ową danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania czy przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji.

3. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania maila lub SMS-a z prośbą o kliknięcie w link lub odesłanie SMS-a. Nie należy na nie reagować – może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera!

4. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy).

5. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę 500+ najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program.

6. Jeśli w wyglądzie strony cokolwiek wzbudzi zaniepokojenie wnioskodawcy, przed zalogowaniem do systemu transakcyjnego powinien się on upewnić, że wszedł na właściwą stronę lub skontaktować z konsultantem infolinii.

7. Aby uniknąć zainfekowania komputera niebezpiecznymi wirusami, należy korzystać z legalnego oprogramowania i regularnie je aktualizować. Trzeba też dbać o bezpieczeństwo własnego komputera poprzez stosowanie aktualizowanych na bieżąco programów antywirusowych i firewalla. Jeżeli tylko jest to możliwe, podczas korzystania z bankowości internetowej należy używać własnego komputera.

8. Jeżeli link z otrzymanej wiadomości został już otwarty i wnioskodawca podał jakiekolwiek dane na stronie internetowej, która przypomina serwis transakcyjny bądź stronę związaną z programem 500+, należy niezwłocznie skontaktować się z konsultantem banku.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama