Reklama

Biznes i Finanse

IS-Wireless wdroży polską technologię 5G w Azji i USA we współpracy z Tambora Systems

fot.  Kseniia Ilinykh/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Kseniia Ilinykh/ Unsplash/ Domena publiczna

Polska firma IS-Wireless, która dostarcza rozwiązania sieciowe 5G oparte o model Open RAN (Radio Access Network) współpracuje z singapurskim dostawcą technologii Mobile Edge Core – spółką Tambora Systems. Wspólnie będą wdrażać swoją technologie w USA oraz Malezji, Wietnamie, Indonezji i Tajlandii. 

Polska spółka pochodząca z Piaseczna oraz singapurska Tambora Systems będą wspólnie oferowały rozwiązanie, które ma dostosowywać się do potrzeb użytkownika i wpływać na szybszy przesył danych. Ich podejście do budowy sieci mobilnych zakłada, że streaming materiałów wideo będzie uruchomiony tam, gdzie jest to potrzebne, najbliżej końcowego użytkownika, w oparciu o najczęściej lokalne serwery (tzw. edge computing - przetwarzanie brzegowe).

Przedstawiciele IS-Wireless podkreślają, że dzięki temu rozwiązanie będzie szybsze i tańsze niż dostępne na rynku. Koszty związane z budową Core i RAN zostaną zmniejszone o 40-60 proc., a opóźnienia zredukowane o 50 proc. 

Początek zagranicznej ekspansji

Polska spółka skupia swoje siły na budowie sieci prywatnych 4G oraz 5G i do tej pory jej docelowym rynkiem był rodzimy kraj. Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, w lipcu br. podpisała umowę z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom i rozpoczęła wdrożenie technologii 5G w Krakowie, budując sieć kampusową dla Przemysłu 4.0.

Jednak teraz, przy wsparciu spółki Tambora Systems, ma prowadzić rozmowy z klientami w Stanach Zjednoczonych, Malezji, Tajlandii, Wietnamie oraz Indonezji. W takich miejscach jak Bangkok czy Dżakarta gęstość zaludnienia jest bardzo wysoka i to tam współpraca firm ma wpływać na wydajność sieci mobilnych. Na razie przeprowadzono wstępne testy we wspomnianym regionie, a inwestycje mają być planowane na koniec br. oraz na 2022 rok.

„W tych miejscach wielu użytkowników korzysta jednocześnie z dużych transferów danych. Oferowana przez nas technologia, którą stworzyli nasi inżynierowie w Polsce, pozwoli świadczyć usługę wysokiej jakości” – zaznacza Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.

Jego zdaniem błędem jest traktowanie jako osobnych „bytów” systemu RAN (sieci radiowej) i core’u (sieci szkieletowej), ponieważ usługa oferowana użytkownikowi jest zależna od obu.

„Sens ma pozioma optymalizacja tych dwóch domen, a współpraca z Tamborą pomoże rozpowszechnić naszą technologię nie tylko lokalnie, ale dużo szerzej, na cały świat - mówi prezes Sławomir Pietrzyk.

IS-Wireless kompleksowo buduje sieci prywatne 4G i 5G w oparciu o własną technologię, całkowicie stworzoną w Polsce. Rozwiązanie oparte jest o standard otwarty, tzw. Open RAN. Na rynku działa od 2006 roku, jednym z jej projektów była szerokopasmowa radiostacja wojskowa dla jednego z dostawców Ministerstwa Obrony Narodowej.

Według szacunków w ciągu najbliższych trzech lat udział 5G w modelu otwartym w globalnym rynku ma wynieść ok. 10 proc., a zgodnie z prognozami - rok do roku ma rosnąć o blisko 100 proc.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama