Reklama

Strona główna

Interpol przyłącza się do inicjatywy „No More Ransom”

Fot. Massimiliano Mariani/Wikipedia Commons/ CC BY-SA 3.0
Fot. Massimiliano Mariani/Wikipedia Commons/ CC BY-SA 3.0

Projekt „No More Ransom” został powołany przez przedstawicieli sektora prywatnego i krajowe organy ścigania w lipcu zeszłego roku. Od tego czasu coraz więcej firm i jednostek policji chętnie wspiera tego typu działania, a na początku kwietnia ich liczba przekroczyła 76.

Interpol poinformował o 30 nowych członkach inicjatywy i 15 narzędziach przygotowanych do odszyfrowania plików zaatakowanych przez ransomware. CERT Polska jest pierwszą organizacja z Polski, która aktywnie wspiera działania inicjatywy m.in. poprzez udostępnienie narzędzi do deszyfracji. Łączna liczba partnerów akcji „No More Ransom” wynosi obecnie 76 podmiotów, z sektora prywatnego i publicznego.

Jak podkreślają sami założyciele inicjatywy EC3 z Europolu, policja holenderska, Kaspersky Lab i Intel Security (od niedawna ponownie McAfee) jest to pierwszy projekt, w którym tak chętnie biorą udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron. Do inicjatywy w niecały rok przyłączyło się większość jednostek policji europejskiej, ale także agencje odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo z takich krajów jak Japonia, czy Korea Południowa.

Czytaj też: CIA próbowało wrobić Rosję i Chiny w cyberataki?

Polski udział w samej współpracy nad projektem „No More Ransom” jest niewątpliwie dobrym świadectwem naszego zaangażowania w cyberbezpieczeństwo jakie prezentujemy na arenie międzynarodowej. Warto zaznaczyć, że CERT Polska, jako jedyny zespół reagowania na incydenty komputerowe przekazał w ramach współpracy narzędzia do deszyfrowania komputerów zarażonych ransomware. Dzięki działaniom polskich specjalistów, ofiarom złośliwego oprogramowania nazwanego Cryptomix lub Cryptoshield uda się odzyskać dostęp do swoich plików. Reszta rozwiązań deszyfrujących na stronie jest udostępniona przez przedstawicieli sektora prywatnego. Brak współpracy ze strony polskiej policji trudno jest wytłumaczyć, może się to jednak zmienić w najbliższych miesiącach.

Reklama
Reklama

Komentarze