Reklama

Strona główna

Internauci atakują Angelę Merkel. Ponad 100 tys. tweetów

Berlin, Breitscheidplatz, 2016-12-19 / Wikipedia.pl
Berlin, Breitscheidplatz, 2016-12-19 / Wikipedia.pl

Zdecydowana większość ataków internetowych na Angelę Merkel po ataku terrorystycznym na jarmarku świątecznym w Berlinie, do którego doszło 19 grudnia 2016 r., pochodziło z krajów anglojęzycznych. 17 godzin po tym jak palestyński terrorysta Anis Amri porwał polską ciężarówkę i wjeżdżając w tłum zabił 12 osób, w tym polskiego kierowcę Łukasza Urbana, w sieci było w sumie 140.000 tweetów z odniesieniem „Merkel”.

Połowa z opublikowanych w Internecie wpisów krytykujących Angelę Merkel została napisana w języku angielskim, 23 proc. w języku niemieckim, a reszta w innych językach. Tweety anglojęzyczne rejestrowane w tym samym czasie, zawierały treści znacznie bardziej wrogie niż wpisy po niemiecku. Wielu internautów obciążało kanclerz Niemiec odpowiedzialnością za ten atak. Merkel została oskarżona o to, że przez swoją zbyt liberalną politykę wobec muzułmańskich imigrantów, naraziła obywateli swojego kraju na zagrożenie ze strony terrorystów pochodzących z krajów islamskich, powiązanych z państwem islamskim.

Negatywne wpisy na temat kanclerz Niemiec, jakie zostały opublikowane po ataku terrorystycznym w Berllinie zostały przeanalizowane przez niezależny think tank Atlantic Council. Analizowano wpisy internautów opublikowane w dniu ataku, 19 grudnia 2016 r., oraz do południa następnego dnia. - Według przeanalizowanych, anglojęzycznych wpisów, Angela Merkel stała się symbolem wartości liberalnych w Europie i otwartego społeczeństwa, nie tylko w Niemczech, ale również w skali międzynarodowej - mówi Ben Nimmo, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa Forensic Research Lab w Atlantic Council i autor badania. Jego zdaniem kanclerz Niemiec stała się celem ataków szczególnie przedstawicieli skrajnej prawicy z powodu swojej nieprzejednanej obrony wartości liberalnych.

Czytaj także: Holandia rekrutuje hakerów

Dużo tych negatywnych wpisów pochodzi od autorów, których można podzielić na trzy obozy polityczne: Proponowane referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, przeciwników UE i zwolenników Donalda Trumpa, prawicowych ekstremistów, do których należy np. bloger prawicowy Paul Joseph Watson, który pisze artykuły islamofobiczne dla kontrowersyjnych publikacji amerykańskich, takich jak Infowars i przemawia przeciwko "upośledzonym umysłowo liberałom".

Kanclerz Niemiec została też skrytykowana publicznie za swą politykę wobec imigrantów przez znanych europejskich polityków, jak np. kontrowersyjny były szef brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UK Independence Party - UKIP), który pisał, że zdarzenia takie jak te, będą dziedzictwem Merkel. Prawie 4 proc. anglojęzycznych tweetów (2700) mówiła, że kanclerz Niemiec powinna opuścić swój urząd. Wśród niemieckich wpisów na Twitterze, było ich 2,1 proc. (700).

Reklama
Reklama

Komentarze