Reklama

Strona główna

Indie zajęły 725 mln dol. z kont Xiaomi

Fot. CeciliaPang/Wikimedia Commons/CC0

Indie skonfiskowały 725 mln dol. z kont bankowych chińskiego koncernu Xiaomi. To efekt dochodzenia, które wykazało, że popularny producent smartfonów dopuszczał się nielegalnych przelewów na rzecz zagranicznych podmiotów.

New Delhi prowadziło dochodzenie w sprawie praktyk biznesowych Xiaomi w związku z podejrzeniem naruszenia indyjskiego prawa dewizowego – informuje agencja Reutera.

Władze odpowiedzialne za walkę z przestępczością finansową przekazały, że przejęto aktywa na koncie bankowym Xiaomi Technology India Private Limited po tym, jak ustalono, że koncern przekazał równowartość 55,5 miliarda rupii (ok. 716 mln dol) w obcej walucie trzem zagranicznym podmiotom, pod przykrywką opłat licencyjnych.

Podmioty te były związane z „grupą Xiaomi”, przy czym dwa siedzibę miały w USA.

Czytaj też

Xiaomi nie ma sobie nic do zarzucenia

W oświadczeniu do sprawy chiński koncern podkreślił, że działa zgodnie z indyjskimi przepisami.

„Opłaty licencyjne dokonane przez Xiaomi India dotyczyły licencjonowanych technologii i adresów IP używanych w naszych produktach. Zobowiązujemy się do ścisłej współpracy z władzami w celu wyjaśnienia wszelkich nieporozumień” – stwierdziły władze firmy.

Warto zaznaczyć, że według danych Counterpoint Research, Xiaomi było głównym sprzedawcą smartfonów w Indiach w 2021 roku z 24 proc. udziałem w rynku. Samsung był wyborem drugim dla konsumentów z 19 proc. udziałem.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze