Reklama

Polityka i prawo

Rywalizacja z Chinami to sprint i maraton w jednym. „Pekin wywiera wpływ na cały świat”

Autor. rawpixel.com/CC0 / U.S. Army Cyber Command/Flickr/Domena publiczna / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

„Modernizacja chińskiego wojska (…) wymaga natychmiastowej reakcji. Równocześnie Pekin stanowi trwałe wyzwanie strategiczne, mające w chwili obecnej zasięg globalny” – podkreślił gen. Paul M. Nakasone, dowódca USCYBERCOM. Działania USA nie kręcą się jednak tylko wokół Państwa Środka. 

Reklama

Gen. Paul M. Nakasone, przemawiając przed Senacką Komisją ds. Sił Zbrojnych USA, zaznaczył, że Chiny są dla Stanów Zjednoczonych wyzwaniem, które należy rozpatrywać z perspektywy „tempa". Co to oznacza? Według generała chodzi zarówno o „sprint” (szybkość), jaki i „maraton” (wytrwałość na długim dystansie) jednocześnie

Reklama

Modernizacja chińskiego wojska w ciągu ostatnich kilku lat grozi osłabieniem możliwości odstraszania (Państwa Środka – red.) na zachodnim Pacyfiku, co wymaga natychmiastowej reakcji (sprint – red.). Równocześnie Pekin stanowi trwałe wyzwanie strategiczne, mające w chwili obecnej zasięg globalny (maraton – red.)” – tłumaczył dowódca USCYBERCOM. 

Generał zwrócił uwagę, że chiński rząd wywiera wpływ na kraje na całym świecie poprzez swoją rosnącą „potęgę dyplomatyczną, informacyjną, militarną i gospodarczą”. Zdaniem przedstawiciela Pentagonu Państwo Środka to „wyzwanie niepodobne do żadnego innego z jakim mieliśmy do czynienia”

Reklama

Czytaj też

Poza Chinami

W swoim przemówieniu przed senacką komisją gen. Paul M. Nakasone odniósł się także do Iranu i Korei wskazując, że to „cyberprzeciwnicy coraz bardziej wyrafinowani i skłonni do działania”. Dowódca USCYBERCOM nie ukrywa, że Pentagon w większym stopniu skupia się na Chinach, lecz nie oznacza to, iż bagatelizuje inne zagrożenia. 

Jak podał generał, Teheran nasilił swoje operacje ransomware, cyberataki wymierzone w infrastrukturę krytyczną i kampanie wpływu. Z koeli Pjongjang wykorzystuje grupy cyberprzestępcze do pozyskiwania środków finansowych poprzez np. kradzieże kryptowalut. 

Czytaj też

Determinacja Kremla

Oczywiście nie mogło zabraknąć również wątku Rosji. Przedstawiciel Sił Zbrojnych USA zaznaczył, że inwazja na Ukrainę pokazała determinację Kremla w zakresie naruszania suwerenności i integralności terytorialnej innego kraju oraz rzucania wyzwań NATO.

„Rosyjskie siły zbrojne i służby wywiadowcze wykorzystują szereg cyberzdolności, w tym szpiegowskich i ofensywnych narzędzi, aby wspierać inwazję zbrojną i usprawiedliwiać agresję poprzez globalną kampanię propagandową” – podkreślił gen. Paul Nakasone w Senacie.

Więcej na ten temat piszemy w materiale: Amerykański parasol nad Ukrainą i NATO. „Inwazja pokazała determinację Kremla”.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama