Strona główna
Indie i Katar podpisały porozumienie w sprawie cyberprzestrzeni
Premier Kataru i premier Indii podpisali w Nowym Delhi porozumienie bilateralne dotyczące wiz, inwestycji oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Umowa jest efektem zacieśniania współpracy pomiędzy tymi dwoma krajami. Zamierzają one zwiększać przepływ towarów oraz usług pomiędzy swoimi stolicami. Jednym z powodów może być – w przypadku Indii, chęć zainstnienia firm technologicznych w pobliżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz zdobywanie nowych klientów w tamtym rejonie. Co więcej, dzięki temu kraj będzie mógł ominąć obecną drogę przez nieprzyjazny dla niej Pakistan.
Katar również może znacznie zyskać na współpracy z takim gigantem przemysłowym i usługowym jak Indie. Otrzyma dostęp nie tylko do klientów azjatyckich, ale także europejskich, ze względu na liczne porozumienia pomiędzy Indiami a Wielką Brytanią oraz Indiami a USA. Nie wolno zapomnieć, że głównym towarem eksportowym Kataru nadal pozostaje petrochemia, skroplony gaz ziemny, a także produkty pochodzące z procesu rafinowania ropy.
Czytaj też: Porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa USA i Indii
To szczególnie ważny sektor dla Indii – tu przemysł samochodowy jest jednym z najlepiej rozwijających się na świecie i rocznie konsumuje ropę o wartości 120 mld dolarów, mimo posiadania własnych naturalnych złóż. Sam Katar odpowiada za 66 proc. LNG dostarczanego do Indii, co pokazuje, jak mocno te kraje są od siebie uzależnione w kwestii importu oraz eksportu.
To, co może zyskać Katar w zacieśnianiu stosunków pomiędzy administracjami, to ochrona cybernetyczna infrastruktury krytycznej. Bliskość z Arabią Saudyjską, Irakiem (gdzie nadal prowadzone są operacje wojskowe) oraz Iranem, który znany jest ze swoich możliwości cybernetycznych, działa niepokojąco na administrację Kataru. Gospodarka nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek zagrożenie wydobycia surowców energetycznych, inaczej popadłaby w trudną do opanowania recesję – sektor energetyczny odpowiada za 60 proc. PKB i 85 proc. eksportu krajowego.
Możliwym scenariuszem, który skłonił administrację Kataru do zacieśnienia stosunków, jest dywersyfikacja źródeł PKB, tak aby przygotować się na nadchodzące w odległej perspektywie wyczerpanie złóż.
Ważna w kwestii porozumienia cybernetycznego jest także współpraca mająca przeciwdziałać praniu pieniędzy przez terrorystów w spółkach obecnych na terenie obu państw i tym samym ukrócenie finansowania dla takich grup jak Daesh.