Reklama

Strona główna

Hakerzy ćwiczą w rzeczywistości wirtualnej

W Wielkiej Brytanii odbyły się zawody Cyber Security Challenge UK, w którym uczestniczyły 24 osoby. Scenariusz zakładał uratowanie dyrektora wykonawczego przedsiębiorstwa energetycznego, które zostało zaatakowane przez ransomware.

Uczestnicy musieli nie tylko stoczyć walkę z czasem, ale też wejść do wirtualnej rzeczywistości używając gogli wirtualnej rzeczywistości w celu namierzenia sprawców przestępstwa.

Atak odzwierciedlał jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla sieci i systemów – zagrożenia insiderskie. Kandydaci zostali poproszeni o zebranie elementów świadczących o podejrzanej działalności a następnie stworzenie obrazu zbrodni przy wykorzystaniu iPadów do skanowania i tworzenia środowiska 3D, w którym szukali wskazówek pozwalających na ujawnienie sprawcy ataku. Ich zadaniem było również zbadanie kodu systemów, do których dokonano włamania oraz przeprowadzenie śledztwa.

W tym scenariuszu, uczestniczy odgrywali rolę inspektorów w cyberprzestrzeni, którzy dzięki użyciu najnowocześniejszych narzędzi  analizowali sieci fikcyjnej spółki energetycznej Acme Enginnering, której dyrektor wykonawczy otrzymał e-maila z ransomware informującego o potencjalnym sabotażu jednego z produktów Acme.

Przestępcy mieli zażądać miliona bitcoinów w celu zagwarantowania bezpiecznego uruchomienia produktu. Jeżeli proces wdrażania nowej aplikacji nie powiódłby się firma poniosłaby znaczne straty finansowe a jej reputacja ucierpiała.

Wydarzenia to zostało wsparte przez brytyjską organizacje Sieci Krajowych i przeprowadzone w ich siedzibie. Było ostatnim z serii ćwiczeń w 2016 roku przeprowadzonych w ramach Cyber Security Challenge w Wielkiej Brytanii. Jednym z celów tej inicjatywy jest znalezienie najbardziej utalentowanych hakerów i zachęcenie ich do pracy na rzeczy zabezpieczania przemysłu.

Stephanie Daman, dyrektor wykonawcza Cyber Security Challenge z Wielkiej Brytanii powiedziała, że zakres umiejętności cyberbezpieczeństwa potrzebny w przemyśle ciągle rośnie i zawody tego typu mają za zadanie przetestować kandydatów pod kątem wymagań stawianych przez profesjonalne organizacje. Wszyscy cierpią na brak wszechstronnie wykształconych ekspertów a takie zawody, mogą tylko pomóc te braki wypełnić.

Źródło: Scmagazineuk.com


Czytaj też: Już w listopadzie największe zawody cybernetyczne na terenie Europy

Reklama

Komentarze

    Reklama