Reklama

Polityka i prawo

Gruzja członkiem platformy cyberbezpieczeństwa NATO

Fot. Pxfuel/CC0
Fot. Pxfuel/CC0

Gruzińskie biuro odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo państwa zostało włączone do specjalistycznej platformy NATO zajmującej się monitorowaniem cyberataków oraz wymianą informacji na temat incydentów. Ministerstwo Obrony Gruzji wskazuje, że zaangażowanie w inicjatywę pozwoli na skuteczne podniesienie cyberbezpieczeństwa państwa.

Biuro cyberbezpieczeństwa działające przy Ministerstwie Obrony Gruzji stało się pełnoprawnym członkiem międzynarodowej platformy wymiany informacji na temat złośliwego oprogramowania (ang. Multinational Malware Information Sharing Platform – MISP), działającej przy NATO – donosi AGENDA.GE.  

MISP to interaktywna platforma dla specjalistów zajmujących się incydentami oraz wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. Jedną z korzyści z przystąpienia do platformy jest możliwość obserwowania i analizowania tych samych cyberataków przez wszystkie państwa członkowskie oraz kraje partnerskie NATO. Taki stan rzeczy pozwala na podjęcie wspólnych działań w celu eliminacji zagrożenia.

Jak wskazuje AGENDA.GE, głównym celem MISP jest wspieranie działalności Computer Incident Capability Technical Centre (NCIRCTC), funkcjonującego w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Biuro cyberbezpieczeństwa resortu obrony dołączyło do MISP, czyniąc Gruzję drugim krajem  niebędącym członkiem NATO (przyp. red. obok Finlandii), które uzyskało dostęp do specjalistycznej platformy Sojuszu” – czytamy na oficjalnym koncie twitterowym ministerstwa. – „Udostępniane informacje w ramach platformy wzmocnią zdolność biura do zapewnienie skutecznego cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama