Reklama

Strona główna

GIODO informuje o bezpiecznym korzystaniu z telefonów komórkowych

  • Satelita FalconEye, ilustracja: Thales Alenia Space

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych z związku z coraz większą popularnością aplikacji na urządzenia mobilne wykorzystujących technologię geolokalizacji wydał oświadczenie o kwestiaach bezpieczeństwa przy takich programach. Jednocześnie GIODO zaleca rozsądne korzystanie korzystanie z aplikacji wirtualnej rzeczywistości jak Pokemon Go, HERE City Lens czy Corinth Micro Anatomy Augmented.

Wszystkie te aplikacje na urządzenia przenośne są dostępne w Polsce, dlatego też GIODO ostrzega przed nadmiernym korzystaniem z nowych rozwiązań technologicznych. Jedną z ważniejszych wskazówek GIODO jest dokładne czytanie regulaminów  oraz polityk prywatności, które są obecne we wszystkich rozwiązaniach dostępnych na polskim rynku.

– W pierwszej kolejności zalecamy wszystkim użytkownikom zapoznanie się z polityką prywatności takich aplikacji oraz wszelkimi udostępnianymi komunikatami, z których dowiedzieć się można, do jakich danych będzie miała dostęp konkretna aplikacja i w jakim celu będzie je wykorzystywać. W tym zakresie szczególną uwagę zwracamy na postanowienia regulaminów dotyczące przekazywania za pośrednictwem aplikacji danych osobowych do państw trzecich – Jak zaleca organ do spraw ochrony danych osobowych.

Co więcej ważne jest także umiejętne oraz świadome korzystanie z sieci Wi-Fi, które mogą w wyniku połączenia gromadzić informację o lokalizacji użytkowników. Również strony odwiedzane przez obywateli mają możliwość zbierania informacji w ramach plików cookies, czy o samym położeniu użytkownika mobilnego urządzenia.

GIODO zaleca także dokładne sprawdzenie zainstalowanych aplikacji pod kontem udostępnianych danych osobowych. Wszystkie aplikacje posiadają zakładkę prywatność tak więc, warto według organu spojrzeć jakie dane udostępniamy takim firmom jak Google. W komunikacie została poruszona także kwestia, czy chcemy aby niektóre aplikacje uzyskiwały dostęp do wiadomości SMS, zdjęć, filmów, poczty elektronicznej czy nawet kontaktów na naszym urządzeniu.

Dodatkowo GIODO poruszyło sprawę klikania w podejrzane linki. Wśród zaleceń znalazło się także nie odwiedzanie podejrzanych stron oraz korzystanie z możliwości trybu prywatnego, tak aby maksymalnie zminimalizować dane zbierane o nas oraz naszych urządzeniach mobilnych.

Oprócz tego Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, pochylił się nad sprawą haseł oraz danych dostępowych do logowania. Zaleca aby dokładnie chronić swoje dane oraz przeprowadzać regularną aktualizacje swoich haseł. Eksperci zalecają także korzystanie z takich rozwiązań jak menadżer haseł, który ma znacznie poprawiać poziom zabezpieczenia haseł.

Rekomendacje GIODO dotyczą także pochodzenia oprogramowania zainstalowanego na urządzeniach oraz ich częstej aktualizacji, odradza jednocześnie korzystanie z popularnego na niektórych urządzeniach jailbreakingu. Wśród zaleceń pojawiło się także korzystanie z wszelkich dostępnych modułów bezpieczeństwa jak antywirusy, zapory sieciowe, czy filtry antyspamowe.

Czytaj też: GIODO: Profilowanie jest zagrożeniem dla ochrony danych osobowych

Komentarze