Reklama

Biznes i Finanse

Gartner: etyka cyfrowa i prywatność trendami strategicznymi w 2019 r.

Fot. Geralt/pixabay/Creative Commons
Fot. Geralt/pixabay/Creative Commons

Etyka cyfrowa i prywatność będą należały do strategicznych trendów kształtujących branżę technologiczną w 2019 roku - oceniają analitycy Gartnera. Na liście 10 najważniejszych zagadnień branżowych znalazły się również blockchain oraz sztuczna inteligencja.

Prywatność i etyka cyfrowa, zdaniem analityków, stały się "rosnącym przedmiotem zainteresowania użytkowników, organizacji i rządów". Jak podkreślili specjaliści z Gartnera, "ludzie coraz mocniej interesują się tym, jak ich dane osobowe przetwarzane są zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Organizacje, które nie zajmują się tymi sprawami proaktywnie, będą spotykały się z krytyką i sprzeciwem".

W prognozie Gartnera ujęto również dziedzinę tzw. rozszerzonej analityki, która pozwoli na wykorzystanie analizy danych do celów społecznych. Firma badawcza przewiduje, że trendy w przyszłym roku wyznaczać będą również technologie autonomiczne, które oprócz samochodów wywierać będą znaczący wpływ również na takie dziedziny jak robotyka, drony i maszyny przemysłowe.

Analitycy Gartnera ocenili, że do istotnych trendów w rozwoju technologii należy zaliczyć również dziedziny takie, jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, które wpłyną na zacieranie się rozgraniczenia pomiędzy przestrzenią a urządzeniami.

Komputery zdolne do przeprowadzania obliczeń kwantowych również znalazły się na liście, a ich potencjalne zastosowanie Gartner określił m.in. w dziedzinie medycyny, gdzie obliczenia tego rodzaju mogłyby posłużyć do modelowania reakcji na poziomie cząsteczkowym, niezbędnego przy badaniach nad np. lekami onkologicznymi.

Gartner podkreślił, że w przyszłym roku istotne będzie również myślenie w kontekstach inteligentnych przestrzeni, które będą powstawać dzięki dużemu zagęszczeniu czujników i urządzeń internetu rzeczy (IoT), coraz bardziej obecnego zarówno w domach, jak i w przestrzeniach miejskich. Inteligentne przestrzenie mogą pozwolić na bardziej "interaktywne i zautomatyzowane" doświadczenie korzystania z usług i produktów - ocenili specjaliści. Do 2020 roku na rynku ma znaleźć się rekordowa liczba 20 miliardów podłączonych do internetu urządzeń.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama