Reklama

Polityka i prawo

Finlandia potrzebuje więcej ekspertów od cyberobrony

  • Fot. SpaceX

Wiceadmirał Kari Takanen, szef Dowództwa Obrony Finlandii, podkreślił potrzebę międzynarodowej kooperacji w przygotowaniu ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Takanen spotkał się z dyrekcją Centrum Obrony przed cyberatakami NATO w Tallinnie podczas jego wizyty w Estonii. 

Centrum Doskonalenia Obrony przed Cyberatakami NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence/NATO CCD COE) to znajdująca się w Tallinie jednostka odpowiedzialna za szkolenia ekspertów od cybersecurity. Funkcjonuje także jako think tank zajmujący się przygotowywaniem rozwiązań związanych z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni Sojuszu Atlantyckiego.

Dowódca armii Finlandii podczas swojej wizyty przekonywał, że jego kraj dopiero buduje swoje zdolności do cyberobrony, a do tego potrzebni są odpowiednio wykształceni ludzie. Międzynarodowa współpraca jest niezbędna do przygotowania ekspertów, którzy będą w stanie poradzić sobie z nowymi, hybrydowymi zagrożeniami.

Podkreślił, że nie można bagatelizować zagrożeń w cyberprzestrzeni, która powoli staje się pełnoprawnym polem walki. To oznacza, że wszystkie kraje muszą skupić się na rozwijaniu zdolności operacyjnych w cyfrowym świecie tak, by być w stanie koordynować je z działaniami na lądzie.

Finlandia jest jednym z krajów, które aktywnie wspiera centrum cyberobrony w Tallinie. Jako kraj nie będący częścią NATO otrzymała status specjalnego członka. Wielu ekspertów z Finlandii rozwija swoje zdolności właśnie w tym miejscu. Wiceadmirał Takanen podczas wizyty zapewnił, że Finlandia zamierza kontynuować swoje wsparcie dla tej instytucji, ponieważ cyberprzestrzeń jest coraz ważniejszą kwestią dla obronności Finlandii. Władze tego kraju liczą, że dzięki centrum zwiększy się liczba dobrze przygotowanych ekspertów od cyberbezpieczeństwa.

Specjaliści pracujący w centrum pracują również nad rozwiązaniami z zakresu prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni. To również istotny problem, ponieważ brak uregulowań ośmiela agresorów do podejmowania coraz bardziej zuchwałych działań. Eksperci centrum w Tallinie przygotowują propozycje rozwiązań prawnych, zajmujących się m.in. problem atrybucji w sieci.

Swoje wnioski przedstawili w książce „Międzynarodowe cybernormy – perspektywy prawne, polityczne i przemysłowe” (International Cyber Norms: Legal, Policy & Industry Perspectives). Jej autorzy dowodzą, że cyberprzestrzeń nie może być krainą bezprawia. Powstanie międzynarodowych norm dla tej sfery powinno być stopniowym procesem. Chodzi o to, by z wykorzystaniem istniejących zasad – zarówno prawa międzynarodowego, jak i instrumentów politycznych – wypracować konsensus akceptowany przez wszystkich. By jednak stało się to możliwe, niezbędna jest wola polityczna wszystkich międzynarodowych graczy. 

Czytaj też: Centrum Doskonalenia NATO w Tallinnie: niezbędne międzynarodowe prawo cyberprzestrzeni

 

Reklama

Komentarze

    Reklama