Reklama

Strona główna

Federalna Komisja Handlu ostrzega przed wyciekiem danych z smartfonów

  • Rakieta Electron. Fot. Rocket Lab / rocketlabusa.com

Jak podała pod koniec sierpnia Federalna Komisja Handlu (FTC), wynajmowanie nowych samochodów na terenie Stanów Zjednoczonych może wiązać z ryzykiem wycieku danych osobowych z urządzeń mobilnych, które obywatele USA mają przy sobie. Komisja wyodrębniła niebezpieczne elementy oraz przedstawiła rekomendacje, które mają zapewnić bezpieczeństwo klientów firmy wypożyczających auta.

FTC podkreśliło, że problem bezpieczeństwa danych osobowych, które obywatele USA przechowują na swoich urządzeniach mobilnych jest realnie zagrożony przez korzystanie z nowych technologii takich jak streaming muzyki bezpośrednio z radia samochodowego czy nawet korzystanie z usług geolokalizacjach. Główny problem ma polegać na tym, że w pamięci systemów w samochodach mogą być przechowywane informacje prywatne czy pozwalające ustalenie miejsc, które zostały odwiedzone przez użytkownika pojazdu. Według FTC, osoba o odpowiednich umiejętnościach oraz posiadająca odpowiednie narzędzia będzie mogła wykorzystać dane do ustalenia takich informacji jak miejsce zamieszkania czy adres biura w którym pracuje osoba wynajmująca samochód.

Osoby wynajmujące samochody powinny unikać połączenia swoich urządzeń z systemem obecnym w samochodach. Wyjątkiem jest tutaj ładowanie baterii w swoich akcesoriach. Lepiej bezpośrednio połączyć je z ładowarką wpinaną do gniazda zapalniczki, niż korzystać z obecnych w samochodach portów USB. Powodem takiej rekomendacji, według FTC, są sytuacje, w których przy podłączeniu za pomocą samego kabla USB, urządzenie automatycznie może przesyłać informacje i zostawić elektroniczny ślad.

Należy sprawdzać wszystkie pozwolenia w aplikacjach obecnych na telefonach komórkowych oraz smartfonach. Zdaniem FTC należy wyrażać zgodę na działania systemu obecnego w samochodzie tylko w przypadku absolutnej pewności, co do działań jakie on podejmie wobec informacji na urządzeniu.

Wśród rekomendacji znalazła się także informacja o tym, aby pamiętać, żeby wyczyścić wszelkie informacje, które mógł pobrać system pojazdu od naszych urządzeń. W przypadku bezprzewodowego połączenia Bluetooth, należy odseparować prywatne urządzenia od systemu obecnego w samochodach – jak czytamy w oświadczeniu FTC.

Czytaj też: Auto-ISAC odpowiedzią na problemy cyberbezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej?

Komentarze