Reklama

Polityka i prawo

Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Przemyśle w Astor: Głównym zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa zakładów produkcyjnych jest brak separacji pomiędzy siecią przemysłową a IT [SecureTech Congress 2018]

Fot. Cyberdefence24.pl
Fot. Cyberdefence24.pl

O głównych zagrożeniach dla sieci przemysłowych, możliwych atakach w przyszłości i specyfice zabezpieczenia sieci ICS w przemyśle mówi dla Cyberdefence24.pl Igor Zbyryt - Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Przemyśle w Astor.

Głównym zagrożeniem jest brak separacji pomiędzy systemami sterowania a siecią IT. Kiedyś można było mówić o separacji pomiędzy tymi dwiema sieciami, teraz praktycznie jest to niemożliwe.

Igor Zbyryt - Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Przemyśle w Astor

Sieci ICS w zakładach produkcyjnych niestety nie są bezpieczne. Systemy sterowania na produkcji od zawsze były projektowane przede wszystkim pod kątem niezawodności działania. Trudno oczekiwać, żeby spełniały obecne wymagania bezpieczeństwa, skoro większość z nich pracuje bardzo długo na instalacjach, najczęściej 10-15 lat.

Igor Zbyryt - Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Przemyśle w Astor

W przemysłowych sieciach IT priorytetem jest ochrona danych. Ich poufność i ewentualny wyciek jest więc bardzo dużym potencjalnym problemem. Jeżeli mówimy o sieciach technologicznych, to krytyczna jest dostępność. Dlatego też wszelkiego rodzaju stosowanie aktywnych metod zabezpieczenia tych sieci jest niepożądane w sieciach przemysłowych

Igor Zbyryt - Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa w Przemyśle w Asto

Komentarze