Reklama

Strona główna

Duński minister obrony ostrzega przed "poważnym zagrożeniem" ze strony Rosji

  • Fot. www.wug.gov.pl

Minister obrony Danii Claus Hjort Frederiksen ostrzegł w piątek, że jego kraj stoi w obliczu "bardzo poważnego i niepokojącego zagrożenia" ze strony Rosji, co obejmuje także potencjalne rosyjskie ataki hakerskie. 

"Musimy być w Danii świadomi, że wszystkich nas dotyczy zagrożenie takiego czy innego rodzaju. I musimy działać" - oświadczył Frederiksen w wywiadzie dla dziennika "Berlingske".

Jak zaznaczył, szczególne obawy budzi zagrożenie pochodzące z Rosji, którego natura jest zarówno fizyczna, jak i wirtualna. "Możemy potwierdzić, że Rosjanie instalują obecnie w Kaliningradzie nowe pociski kierowane, które mogą osiągnąć Kopenhagę. To oczywiście poważne ryzyko" - powiedział.

Dodał, że Dania stanie się prawdopodobnie celem cyberataków prowadzonych przez różnych sprawców, a najpoważniejsze z tych zagrożeń pochodzą od grup hakerskich sponsorowanych przez państwo rosyjskie. Zdaniem ministra Rosja może podjąć w internecie próbę "włączenia się w nasze demokratyczne procesy" w taki sam sposób jak mieli to zrobić rosyjscy hakerzy w przypadku wyborów w USA.

Frederiksen wskazał, że podejmowane z Rosji cyberataki mogą pójść jeszcze dalej z zamiarem "szerzenia niepokoju i poczucia braku bezpieczeństwa wśród ludności" Danii. "Wspierane przez państwo rosyjskie grupy hakerskie są gotowe do atakowania szpitali, infrastruktury i energetycznej sieci przesyłowej poprzez włamywanie się do systemów komputerowych oraz wprowadzanie bałaganu w dokumentacji służby zdrowia" - ostrzegł duński minister obrony.

PAP - mini

Komentarze (2)

  1. Jan

    No to moze w koncu MY zaatakujemy ruskich bolszewików z kgb! Oni sie z nas śmieją i maja racje. Zacofani społecznie i gospodarczo z atomem mieszaja w światowym garnku, a my OTAN patrzymy jak te panienki, które chcą ale sie boją. Żenada

  2. Marek1

    Durne lewactwo rządzące Dania wyśmieją gościa i tyle. Ludzi ze służb ostrzegających przed niekontrolowanym napływem muzułmanów i rosnącymi wpływami salafickich i wahabickich ośrodków w Danii wywalono z pracy i zakazano wypowiedzi do mediów ...