Reklama

Strona główna

Decentralizacja sieci zwiększy możliwości US NAVY

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Podczas konferencji AFCEA (The Armed Forces Communications and Electronics Association), admirał floty USA (United States Navy) Michael Gilday podkreślił, że jednym z problemów spójnego działania infrastruktury informatycznej marynarki jest analiza dużych zbiorów danych. Rozwiązaniem, które może zapobiec przyszłym problemom transportowania terabajtów danych jest decentralizacja sieci i ośrodków analitycznych.  

Okręty wojenne i inne jednostki pływające zbierające dane podczas operacji wojskowych, posiadają ograniczone możliwości analizy. W tym celu, nawet terabajty danych są przesyłane do baz wojskowych, które wykonują badania informacji, usprawniając tym samym działania marynarki - podkreślił admirał Gilday podczas swojego wystąpienia.

Zdaniem Gildaya obecnie stosowane rozwiązania nie pozwalają na sprawne działania. - Tak, jak flota jest rozproszona na wielu światowych wodach, tak samo ośrodki dokonujące analizy danych powinny zostać rozmieszczone w różnych częściach globu - mówił. Rozwiązaniem, które stworzy podwaliny do takich działań może okazać się chmura obliczeniowa, którą marynarka wojenna USA zamierza rozwijać w najbliższych latach. 

To jednak nie wszystkie plany jakie United States Navy zamierza wprowadzić w najbliższym czasie. Podczas konferencji AFCEA, Ruth Youngs Lew, dyrektor komunikacji i informacji w amerykańskiej flocie Pacyfiku powiedział, że w siłach morskich powstają specjalne oddziały do walki cybernetycznych.

Czytaj też: Altair Technologies zaatakowane przez Chińczyków

Nie będą to jednak tradycyjnie pojmowane jednostki, które już teraz odpowiadają za działania ofensywne i defensywne w strukturach marynarki. W najbliższym czasie powstaną bowiem grupy specjalistów, którzy opracują schematy działań w ramach zagrożeń spotykanych podczas operacji. Będą to plany odpowiedzi na zagrożenia cybernetyczne. Tym samym czynności związane z cyberbezpieczeństwem będą odbywały się według ściśle określonych procedur, co usprawni działania wojsk.

Podejście do zagrożeń cybernetycznych korzystając z rozwiązań automatyzacji procesów jest spotkane w sektorze informatycznym coraz częściej. Jednak takie nastawienie do problemu w przypadku marynarki wojennej wydaje się dosyć nowatorskie. Według ekspertów zmiany są potrzebne we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama