Reklama

– CYBERSEC Hub ma być luźną, ale skoordynowaną formułą współpracy wszystkich interesariuszy cyberbezpieczeństwa w Krakowie - biznesu, instytucji publicznych i ośrodków akademickich i badawczych. Chodzi o to, aby skoordynować ich działania, generując wartość dodaną wynikającą z tej współpracy, aby powstawały w Krakowie produkty i usługi dla cyberbezpieczeństwa, ponieważ brakuje ich na rynku – powiedziała PAP prezes Instytutu Kościuszki i szefowa komitetu organizacyjnego konferencji CYBERSEC Izabela Albrycht.

Zwróciła uwagę, że krakowskie centrum kształcenia specjalistów ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę ataków cybernetycznych, a także na wzmagające się zagrożenia w sieci. Dodała, że aby móc skutecznie i wyprzedzająco im przeciwdziałać podjęte wysiłki i produkty muszą być wysoce innowacyjne.

Rozmówczyni PAP poinformowała, że w poniedziałek zaprezentowano siedem start-upów, które wybrano wcześniej do programu akceleracyjnego. Każdy z ich posiada produkty służące do obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi - dodała Albrycht, zwracając jednocześnie uwagę, że centrum ma "pomóc im w ekspansji" na globalne rynki. Prezes Instytutu Kościuszki podkreśliła, że obecnie na całym świecie brakuje ok. miliona specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, a według niektórych analiz do 2020 roku ta luka zwiększy się do 6 mln cyberspecjalistów.

– Uważamy, że krakowskie uczelnie mają wszelki potencjał do tego, aby kształcić cyberspecjalistów. Jak wspominał dzisiaj pan prezydent (Krakowa) Jacek Majchrowski, to nie tylko specjaliści o wykształceniu technicznym, ale także cyberpolitolodzy, cyberprawnicy. W Krakowie naprawdę możemy kształcić kadrę, która zasili zarówno sektor prywatny, jak i instytucje publiczne – powiedziała. Albrycht podkreśliła, że istotnym elementem hubu jest konferencja CYBERSEC, dzięki której można dotrzeć do światowej klasy specjalistów.

– Jesteśmy w stanie dzięki konferencji i płynących z niej rekomendacji budować polski kapitał wiedzy. Chcielibyśmy ściągać też na krakowskie uniwersytety profesorów wizytujących z innych krajów, ponieważ musimy stworzyć kadrę dydaktyczną, która będzie uczyła studentów cyberbezpieczeństwa – dodała

– My w zasadzie jesteśmy gotowi do tego, aby zmieniając nawet nazwę naszego projektu realizując i wpisując się w ten plan. Dziś na otwarcie naszej konferencji wicepremier Jarosław Gowin mówił, że ta inicjatywa (krakowski hub) i rozwój sektora cyberbezpieczeństwa wpisuje się w tzn. plan Morawieckiego ponieważ stawiamy w Polsce na przejście z gospodarki animacyjnej do innowacyjnej – podkreślała Albrycht.

W ramach projektu animowane są konkretne programy mające na celu wsparcie systemu edukacji, innowacyjnych startupów oraz MŚP, a także inicjatyw społecznych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Wśród nich są programy CYBERSEC ACCELERATOR wspierający ekspansję produktów oraz usług małopolskich startup-ów oraz małych i średnich firm na rynki zagraniczne i CYBERSEC INVEST przyciągający do stolicy Małopolski międzynarodowych inwestorów - informuje Instytut Kościuszki.

PAP - mini

Reklama
Reklama

Komentarze