Reklama

Strona główna

CYBERSEC Hub ma być odpowiedzią na rosnące zagrożenia cybernetyczne

Podczas pierwszego dnia Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa ogłoszono rozpoczęcie działalności CYBERSEC Hub Kraków, czyli inicjatywy, która ma stanowić sieć połączonych ze sobą, komplementarnych inicjatyw wspierających rozwój sektora teleinformatycznego.

– CYBERSEC Hub ma być luźną, ale skoordynowaną formułą współpracy wszystkich interesariuszy cyberbezpieczeństwa w Krakowie - biznesu, instytucji publicznych i ośrodków akademickich i badawczych. Chodzi o to, aby skoordynować ich działania, generując wartość dodaną wynikającą z tej współpracy, aby powstawały w Krakowie produkty i usługi dla cyberbezpieczeństwa, ponieważ brakuje ich na rynku – powiedziała PAP prezes Instytutu Kościuszki i szefowa komitetu organizacyjnego konferencji CYBERSEC Izabela Albrycht.

Zwróciła uwagę, że krakowskie centrum kształcenia specjalistów ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę ataków cybernetycznych, a także na wzmagające się zagrożenia w sieci. Dodała, że aby móc skutecznie i wyprzedzająco im przeciwdziałać podjęte wysiłki i produkty muszą być wysoce innowacyjne.

Rozmówczyni PAP poinformowała, że w poniedziałek zaprezentowano siedem start-upów, które wybrano wcześniej do programu akceleracyjnego. Każdy z ich posiada produkty służące do obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi - dodała Albrycht, zwracając jednocześnie uwagę, że centrum ma "pomóc im w ekspansji" na globalne rynki. Prezes Instytutu Kościuszki podkreśliła, że obecnie na całym świecie brakuje ok. miliona specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, a według niektórych analiz do 2020 roku ta luka zwiększy się do 6 mln cyberspecjalistów.

– Uważamy, że krakowskie uczelnie mają wszelki potencjał do tego, aby kształcić cyberspecjalistów. Jak wspominał dzisiaj pan prezydent (Krakowa) Jacek Majchrowski, to nie tylko specjaliści o wykształceniu technicznym, ale także cyberpolitolodzy, cyberprawnicy. W Krakowie naprawdę możemy kształcić kadrę, która zasili zarówno sektor prywatny, jak i instytucje publiczne – powiedziała. Albrycht podkreśliła, że istotnym elementem hubu jest konferencja CYBERSEC, dzięki której można dotrzeć do światowej klasy specjalistów.

– Jesteśmy w stanie dzięki konferencji i płynących z niej rekomendacji budować polski kapitał wiedzy. Chcielibyśmy ściągać też na krakowskie uniwersytety profesorów wizytujących z innych krajów, ponieważ musimy stworzyć kadrę dydaktyczną, która będzie uczyła studentów cyberbezpieczeństwa – dodała

– My w zasadzie jesteśmy gotowi do tego, aby zmieniając nawet nazwę naszego projektu realizując i wpisując się w ten plan. Dziś na otwarcie naszej konferencji wicepremier Jarosław Gowin mówił, że ta inicjatywa (krakowski hub) i rozwój sektora cyberbezpieczeństwa wpisuje się w tzn. plan Morawieckiego ponieważ stawiamy w Polsce na przejście z gospodarki animacyjnej do innowacyjnej – podkreślała Albrycht.

W ramach projektu animowane są konkretne programy mające na celu wsparcie systemu edukacji, innowacyjnych startupów oraz MŚP, a także inicjatyw społecznych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Wśród nich są programy CYBERSEC ACCELERATOR wspierający ekspansję produktów oraz usług małopolskich startup-ów oraz małych i średnich firm na rynki zagraniczne i CYBERSEC INVEST przyciągający do stolicy Małopolski międzynarodowych inwestorów - informuje Instytut Kościuszki.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama