Reklama

Polityka i prawo

OK boomer! Dlaczego media społecznościowe są tak ważne dla Twojego dziecka?

fot. pikist.com
fot. pikist.com

Social media mogą wspierać rozwój naszych dzieci. Warunkiem jest jednak to, aby nastolatki potrafiły zachować równowagę między trybem online i offline przypomina resort cyfryzacji. Twoje dziecko jest zafascynowane mediami społecznościowymi? Warto  dowiedzieć się, czego młodzi ludzie szukają w social mediach i na czym polega ich przyciągająca siła.

Życie większości nastolatków toczy się dziś równolegle offline i online. Tu łatwo można budować z innymi relacje, kształtować swoją tożsamość, wyrażać siebie. Świat kreowany w mediach społecznościowych jest zazwyczaj idealny –  perfekcyjny wygląd, doskonała rodzina, życie pełne przygód i wielu wspaniałych znajomych - przypomina resort cyfryzacji. Obecność, a zwłaszcza aktywność młodych ludzi w mediach społecznościowych nie budziłyby emocji, gdyby nie fakt, że bez tej przestrzeni wielu z nich nie wyobraża sobie życia, a na samą myśl o „odłączeniu” przeżywa wszechogarniający lęk. Takie uczucia mogą towarzyszyć znacznej liczbie użytkowników sieci - wskazuje ministerstwo. 

Dlaczego jest to takie ważne? Ministerstwo cyfryzacji wskazuje na wyniki badania „Nastolatki 3.0” przeprowadzonego przez NASK. Jak z niego wynika młodzi ludzie w wieku 13–17 lat spędzają w internecie codziennie średnio 4 godziny i 12 minut. Wśród wymienianych przez nich aktywności bardzo wysoko plasuje się korzystanie z serwisów społecznościowych (59,4%), w których najczęściej publikują zdjęcia i filmy z własnym wizerunkiem (58,8%).

Z kolei z ogólnopolskiego badania „Młodzi Cyfrowi” zrealizowanego w 2019 r. przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański wynika, że nastolatki posiadają po 3–4 konta w różnych mediach społecznościowych, a co piąty badany przyznaje, że publikuje w sieci nieprawdziwe informacje o sobie. Młodzi mówią też, że odczuwają niepokój i zdenerwowanie, gdy nie mogą na bieżąco sprawdzać, co robią w sieci ich znajomi i jak spędzają czas - wskazuje ministerstwo w komunikacie. 

Jednocześnie resort podkreślił, że według najnowszych raportów dotyczących aktywności młodych ludzi w sieci - media społecznościowe są bardziej uzależniające niż papierosy i alkohol. W ciągu ostatnich 25 lat liczba zachorowań na depresję i stany lękowe wzrosła o 70%, a badacze nie mają wątpliwości, że jest to związane także ze wzrostem popularności social mediów (Royal Society for Public Health, „Social media and young people's mental health and wellbeing”, 2017). Dlatego mówiąc o zdrowiu psychicznym, nie można ignorować wpływu, jaki serwisy społecznościowe mają na funkcjonowanie dzieci i młodzieży.

Chcesz wiedzieć więcej? Ministerstwo i NASK zapraszają na webinar

Podczas webinaru „Dzieci i młodzież a media społecznościowe” eksperci odpowiedzą m.in. na pytania: jak media społecznościowe wpływają na samopoczucie i zachowanie dziecka? Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o korzystaniu z social mediów? Jak młodzież buduje swój wizerunek w sieci?

Webinar będzie można  obejrzeć na FacebookuYouTubie kanału „Nauka. To lubię” we wtorek 22 września o godz. 20:00.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Rożek, doświadczony dziennikarz, znany popularyzator nauki prowadzący programy w telewizji i radiu oraz autorski kanał „Nauka. To lubię”, ambasador naszej kampanii „e-Polak potrafi!”.

Tomasz Rożek tym razem zaprosił do rozmowy Martę Witkowską – psycholog z Akademii NASK, ekspertkę zajmującą się funkcjonowaniem nastolatków w sieci. Drugim gościem będzie dr Maciej Dębski, założyciel i prezes Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki i edukator społeczny.

Webinar z cyklu Akademii Cyfrowego Rodzica organizowany jest wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Akademię NASK, NASK oraz portal „Nauka. To lubię”.

Warto rozmawiać z nastolatkiem o jego obecności w mediach społecznościowych i uczyć równowagi w korzystaniu z narzędzi cyfrowych. Social media mogą wspierać rozwój naszych dzieci. Warunkiem jest jednak to, aby nastolatki potrafiły zachować równowagę między trybem online i offline. Warto im w tym pomóc - przypomina resort cyfryzacji.

Więcej o bezpieczeństwie dzieci w internecie dowiecie się z materiałów na stronie: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

SG / komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama