Cyberbezpieczeństwo
Zeznania byłego członka zarządu pogrążą Metę? W tle seksualne treści na Instagramie
Przed amerykańskim Kongresem zeznaje Arturo Bejar, były członek zarządu firmy Meta. Z jego dotychczasowych wypowiedzi wynika, że osoby zarządzające Instagramem robią niewiele, by chronić nastolatki przed wiadomościami o charakterze seksualnym.
Przed amerykańskim Kongresem zeznaje Arturo Bejar. Zdaniem byłego członka zarządu Mety, osoby zarządzające Instagramem podejmują niewystarczające kroki, by chronić nastolatki przed wiadomościami o charakterze seksualnym.
Arturo Bejar pracował dla firmy Marka Zuckerberga w latach 2009-2015 oraz 2019-2021. W tym czasie pełnił m.in. funkcję dyrektora ds. inżynierii w Facebooku oraz był odpowiedzialny za prace zespołu zajmującego się ochroną i bezpieczeństwem użytkowników. Zeznania, na które się zdecydował sprawią, że – jak sam podkreśla – będą to rozdziały definitywnie zamknięte.
Czytaj też
Powszechny problem
Co skłoniło Bejara do uderzenia w byłego pracodawcę? Doświadczenie jego własnej córki. W wywiadzie udzielonym BBC powiedział, że „chwilę po tym, jak założyła konto na Instagramie (w wieku 14 lat - red.) zaczęła otrzymywać nieprzyzwoite wiadomości od niektórych użytkowników”.
Okazało się, że nie była w tym odosobniona. Treści nacechowane seksualnie trafiały również do jej rówieśników. Kolejny problem dotyczył tego, że zgłaszanie tego typu materiałów było utrudnione. Zdaniem Bejara - zeznania, które składa - powinny skłonić osoby decyzyjne do mocniejszego zaangażowania się w poprawienie sytuacji nastolatków w sieci.
„Żyjemy w czasach, kiedy (…) pilnie trzeba zająć się problemem dotyczącym dzieci w sieci (…)” – powiedział. Według niego, wdrożenie przez Metę przycisku zezwalającego nastolatkom oznaczanie wiadomości mających znamiona seksualnego napastowania byłoby możliwe. Wśród zalet takiej innowacji wymienił też ułatwienie ustalenia osób inicjujących taki kontakt.
Czytaj też
Spotkanie z dyrektorem Instagrama
W zeznaniach Bejar wspomniał też o swoim spotkaniu z szefem Instagrama, Adamem Mosserim w 2021 roku. Wtedy sygnalizował opisywany mu problem, wskazując na statystyki według których 1 na 8 osób w wieku 13-15 lat otrzymywała niechcianą wiadomość.
„Wyszedłem ze spotkania przekonany, że rozumie potrzebę wprowadzenia wspomnianego przycisku. (…) Jednocześnie nie byłem pewien, czy oni ten plan rzeczywiście wdrożą” – mówił Bejar, którego zdaniem obecne opcje są niewystarczające.
Czytaj też
Kolejny problem Mety
Jak do tych informacji odnosi się Meta? Rzecznik tej firmy powiedział BBC, że firma „stworzyła ponad 30 narzędzi, których celem jest zwiększenie ochrony nastolatków w sieci”. ). Dla wielu te zmiany są niewystarczające. Świadczy o tym pozew zbiorowy 33 amerykańskich stanów, dotyczący negatywnego wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych osób. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected]