Cyberbezpieczeństwo
Wyciek danych z polskiej strony dla modelek. 180 tysięcy rekordów
Na jednej ze stron do anonimowego udostępniania plików pojawiła się baza danych z portalu megamodels[.]pl. Plik zawiera dane 180 tysięcy użytkowników portalu. Wyciekły m.in. adresy e-mail i funkcje skrótu hasła.
Nie podano sposobu kradzieży danych. Nie poinformowano również skąd pochodzi wyciek. Wiadomo jednak, że informacje zawarte w pliku wyglądają na prawdziwe. Dane pochodzą z profili na wspomnianym portalu. Należy również odnotować, że wiele kont założonych było na nieprawdziwe dane.
Dane z wycieku
W pliku nie znajdują się dane pozwalające na kradzież tożsamości, takie jak np. numer PESEL lub skany dowodów osobistych. Można w nich jednak znaleźć m.in. imię, nazwisko, datę urodzenia, adres e-mail i funkcję skrótu (hash) hasła. Warto również podkreślić, że ze względu na charakter portalu w pliku znajdują się dane dotyczące m.in. wzrostu czy wagi. Niektóre rekordy zawierają również wymiary talii, bioder czy biustu.
Czytaj też
Bezpieczeństwo haseł
Hasła były przechowywane jako funkcja skrótu SHA-1. Algorytm obecnie uznawany jest za przestarzały, ponieważ udało się w nim znaleźć tzw. kolizję, czyli wygenerowanie tego samego hasha dla różnych danych.
Z racji na wykorzystywanie prawie trzydziestoletniego algorytmu należy podkreślić, że złamanie takiego hasha może być bardzo łatwe dla nieskomplikowanych haseł. Jeżeli użytkownik wykorzystuje te same dane logowania do wspomnianego portalu i mediów społecznościowych, jego konta mogą zostać przejęte przez cyberprzestępców.
Niektórzy użytkownicy portalu używali bardzo prostych haseł. 52 konta używały hasła „123456”, 6 profili używało hasła „12345678”, zaś 4 użytkowników logowało się za pomocą hasła „qwertyuiop”. Losowo wybrany hash hasła można było odwrócić np. za pomocą CrackStation.
Czytaj też
Rekomendacje
Należy upewnić się, że do wszystkich portali stosujemy unikalne hasła. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie menadżerów haseł, o czym mówił Jakub Domaradzki w wywiadzie dla CyberDefence24.
Czytaj też
Errata
Wyciek dotyczy portalu megamodels[.]pl, nie portalu maxmodels[.]pl od Interii. Pierwotna informacja o wycieku z portalu maxmodels[.]pl jest nieprawdziwa i wystąpiła na skutek naszego błędu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany