Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wyciek danych z emirackiego sklepu internetowego. Hasła jako... tekst

Wyciek ze sklepu internetowego dotknął tysiące Emiratczyków
Wyciek ze sklepu internetowego dotknął tysiące Emiratczyków
Autor. Pixabay.com

Dane wrażliwe kilku tysięcy mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich są dostępne w sieci. Wyciek pochodzi z ghayar(.)ae – sklepu internetowego zajmującego się sprzedażą części i akcesoriów samochodowych. Hasła były przechowywane w formie tekstu zamiast funkcji skrótu.

W pliku AE-Leaks.csv można znaleźć 7169 rekordów zawierających m.in. imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i hasło. Większość z nich zawiera prawdziwe dane. Pierwsze informacje o wycieku pojawiły się 15 lipca.

Plik jest dostępny do pobrania w Internecie
Plik jest dostępny do pobrania w Internecie
Autor. Anonimowy hosting danych

Ponowne wykorzystanie danych

Hasła nigdy nie powinny być przechowywane jako tekst. Jeżeli ktoś zastosował identyczne hasło na wspomnianym portalu i do swoich mediów społecznościowych, cyberprzestępcy bardzo często mogą błyskawicznie przejąć takie konta. Powstrzymać ich może dwuetapowe uwierzytelnianie.

Hasła zawsze powinny być przechowywane jako funkcja skrótu. Stosowany algorytm powinien być odporny na kolizje. Ostatnio głośną sprawą był wyciek 180 tys. rekordów ze strony dla modelek, gdzie hasła były przechowywane jako funkcja skrótu prawie trzydziestoletniego SHA-1.

Czytaj też

Reklama

Analiza haseł z wycieku

Dane z kolumny password obnażają prostotę wielu haseł. Dziesięć najpopularniejszych haseł wygląda następująco:

  1. Hesntai$90 - 499 razy
  2. Hentai$9090 - 367 razy
  3. 123456 - 30 razy
  4. 123456789 - 29 razy
  5. 12345678 - 14 razy
  6. MxT7zcS4k5-@ - 13 razy
  7. Aa123456 - 11 razy
  8. 0 - 10 razy
  9. P@ssw0rd - 7 razy
  10. 999999999 - 6 razy

Niektóre z haseł mogą należeć do fałszywych kont na platformie i stąd najprawdopodobniej wynika ich popularność. Mogły również być celowo podmienione przez cyberprzestępców przed publikacją.

Dzięki hasłom w formie tekstu można przeprowadzić analizę ich złożoności, która nie napawa optymizmem. Tylko niecałe 9 proc. haseł ma między 13 a 20 znaków.

Długość i częstotliwość haseł w pliku
Długość i częstotliwość haseł w pliku
Autor. Opracowanie własne przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Przy pominięciu haseł mających 21 znaków i więcej wspomniany współczynnik wynosi10.49% proc. (634 z 6034).

Długość i częstotliwość haseł w pliku z pominięciem haseł mających maksymalnie 20 znaków
Długość i częstotliwość haseł w pliku z pominięciem haseł mających maksymalnie 20 znaków
Autor. Opracowanie własne przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Warto również dodać, że w przypadku 52 rekordów hasło było identyczne jak numer telefonu. Najpopularniejsze imiona wśród osób dotkniętych wyciekiem to Ahmed, Mohamed i Mohammed.

Podsumowanie

Trzymanie haseł w formie tekstu nie jest rozsądne. Wskazane jest za to wykorzystywanie dwuetapowego uwierzytelniania, ponieważ może to ochronić nasze konto przed działaniami cyberprzestępców.

Ostatnio opublikowano bardzo długą listę haseł zwaną potocznie RockYou2024, której nazwa nawiązuje dorockyou.txt – listy haseł dobrze znanej etycznym hakerom.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze