Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wojna Putina. Rosja atakuje ukraiński sektor energetyczny

Autor. © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons) / Andreas Klamm/Flickr/CC BY-SA 2.0 / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Wrogie podmioty związane z Rosją prowadzą regularne cyberataki wymierzone w ukraiński sektor energetyczny. Głównym celem adwersarza jest państwowy operator elektroenergetyczny „Ukrenergo”.

Reklama

Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe Ukrainy (CERT-UA) wskazuje, że sektor energetyczny tego kraju, w tym państwowy operator systemu elektroenergetycznego „Ukrenergo", jest jednym z najpopularniejszych celów cyberprzestępców i hakerów w czasie wojny. Pomimo tego infrastruktura działa bez większych zakłóceń.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Rosjanie już się nawet nie kryją”

Specjaliści podkreślają, że od pierwszych dni rosyjskiej inwazji próby cyberataków wymierzonych w sektor energetyczny wzrosły trzykrotnie w porównaniu z okresem przedwojennym. Jak przekazał w rozmowie z Interfax Wołodymyr Kudryckij, dyrektor generalny „Ukrenergo”, w lutym i marcu liczba wrogich działań była największa.

CERT-UE ostrzega: „Pomimo że wszystkie cyberataki były bezskuteczne, nadal trwają”.

Eksperci wskazują, że rosyjscy cyberprzestępcy i hakerzy już nawet nie próbują ukrywać swoich operacji wymierzonych w Ukrainę. „Na pewnych etapach kampanii skanowali systemy przy użyciu rosyjskich adresów IP” – zwracają uwagę.

Czytaj też

Nie dopuścić Ukrainy do ważnego forum

Głównym celem wrogich podmiotów była próba uniemożliwienia przyłączenia ukraińskiego systemu elektroenergetycznego do ENTSO-E (Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych dla Energii Elektrycznej), co nastąpiło w połowie marca br.

„W praktyce jest to organizacja (ENTSO-E - red.) operatorów europejskich systemów elektroenergetycznych, stworzona na gruncie Trzeciego Pakietu Energetycznego UE, której głównym zadaniem jest zapewnienie współpracy międzyoperatorskiej dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnej realizacji unijnych celów klimatycznych” - tłumaczy na łamach naszego portalu Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.

Ekspert zaznacza, że ENTSO-E jest platformą do współpracy między operatorami. „To bardzo ważne forum, dzięki któremu możliwe jest np. szybsze i sprawniejsze działanie w sytuacjach kryzysowych” - zwraca uwagę.

Czytaj też

Silne i odporne serce

„To, że w czasie inwazji i jeszcze przed nią >>Ukrenergo<< nie ucierpiało na skutek cyberataków jest efektem ostatnich dwóch lat wysiłków spółki podejmowanych na rzecz budowania silnego systemy cyberochrony” – zaznacza CERT-UE. Wdrożone rozwiązania pozwoliły podnieść cyberbezpieczeństwo zarówno sieci administracyjnej podłączonej do internetu, jak i technologicznej „będącej sercem spółki”.

Jak oświadczył Wołodymyr Kudryckij, wszystkie systemy „Ukrenergo” spełniają najwyższe międzynarodowe standardy. Prowadzone są regularne inwestycje w sprzęt i infrastrukturę, w szczególności w centrum przetwarzania danych. „Możemy skutecznie się bronić, bo jesteśmy do tego przygotowani” – wskazał dyrektor spółki.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama