Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wielomilionowe oszustwo na call center. Zatrzymano ponad setkę podejrzanych

Autor. Europol; Twitter / zdjęcie poglądowe

Przy wsparciu Europolu i Eurojustu, łotewska policja państwowa (Valsts policija) i litewska policja (Lietuvos Policija) zatrzymały ponad 100 osób w Rydze i Wilnie, pod zarzutem udziału w międzynarodowym oszustwie na call center.

Reklama

Funkcjonariusze litewscy i łotewscy, w tym specjalne jednostki interwencyjne dokonały zatrzymania łącznie trzech zespołów call center, które należały do zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie są oskarżani o oszukiwanie ofiar na całym świecie.

Reklama

Na czym polegał mechanizm ich działania? Zatrudniali około 200 fałszywych handlowców, którzy mówili po angielsku, polsku, rosyjsku i w języku hindi i nakłaniali ofiary do wpłaty oszczędności, obiecując im inwestycje w bitcoiny, waluty obce i towary, które od początku były fałszywe.

Gotówka, luksusowe auta, kryptowaluty

Reklama

Według wstępnych informacji, podanych przez Europol , aresztowani i przyłapani na scamie mogli uzyskać nawet ponad 3 miliony euro miesięcznie. W sumie zatrzymano 80 osób na Łotwie i 28 na Litwie; zajęto gotówkę, rachunki bankowe, luksusowe pojazdy oraz 95 tys. euro w kryptowalutach.

YouTube cover video

Europejskie Centrum ds. Przestępczości Finansowej i Gospodarczej Europolu wspierało śledztwo, skupiając krajowych śledczych z Łotwy i Litwy, by ustalili jedną strategię i działali w celu wymiany dowodów. Na koniec eksperci zostali wysłani na Łotwę i Litwę, aby wesprzeć władze krajowe w dniu akcji.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama