Reklama

Prywatność

Europol będzie musiał usunąć dane dotyczące osób, które nie są powiązane z działalnością przestępczą

Fot. Europol/oficjalna strona

Europejski Inspektor Ochrony Danych w wydanej decyzji nakazuje Europolowi usunięcie danych osób, które nie są powiązane z działalnością przestępczą. Decyzja kończy dochodzenie, które toczyło się od 2019 roku.

W ramach dochodzenia EIOD upomniał Europol we wrześniu 2020 roku w zakresie przechowywania dużych ilości danych bez kategoryzacji podmiotów danych, co ma stanowić zagrożenie dla praw podstawowych osób fizycznych.

Od tego czasu policyjna agencja Unii Europejskiej wprowadziła pewne zalecenia, ale nie spełniła żądań organu dotyczących określenia odpowiedniego okresu przechowywania danych w celu filtrowania i wyodrębniania danych osobowych, dopuszczonych do analizy na mocy rozporządzenia w sprawie Europolu. Oznacza to, że Europol przechowywał te dane dłużej niż to konieczne, wbrew zasadom minimalizacji danych i ograniczenia ich przechowywania, zapisanymi w rozporządzeniu w sprawie Europolu.

Czytaj też

Sześć miesięcy na przechowywanie danych

W związku z tym Europejski Inspektor Ochrony Danych zdecydował o sześciomiesięcznym okresie przechowywania (w celu filtrowania i wyodrębniania danych osobowych). Zbiory danych starsze niż 6 miesięcy, które nie zostały poddane kategoryzacji podmiotów danych, muszą zostać usunięte.

Oznacza to, że Europol nie będzie mógł dłużej przechowywać danych o osobach niezwiązanych z przestępstwem lub działalnością przestępczą przez długi czas, bez określonego terminu. EIOD przyznał Europolowi 12-miesięczny okres na dostosowanie się do decyzji w odniesieniu do zbiorów danych, które otrzymano przed powiadomieniem Europolu o tej decyzji.

Wojciech Wiewiórowski z EIOD, cytowany w komunikacie, stwierdził: „Sześciomiesięczny okres na wstępną analizę i filtrowanie dużych zbiorów danych powinien umożliwić Europolowi spełnienie operacyjnych wymagań państw członkowskich UE, które polegają na Europolu w zakresie wsparcia technicznego i analitycznego, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zagrożeń dla praw i wolności osób fizycznych. Ponadto, rozumiejąc potrzeby operacyjne Europolu i ilość zebranych do tej pory danych, postanowiłem przyznać Europolowi okres 12 miesięcy na zapewnienie zgodności z decyzją zbiorów danych będących już w posiadaniu Europolu”.

Czytaj też

Organ wyraził przekonanie, że nakaz spowoduje stosowanie się do zobowiązań, wynikających z roporządzenia ws. Europolu, przy jednoczesnym zachowaniu zdolności operacyjnych agencji.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze