Cyberbezpieczeństwo
Uwaga na phishing na Messengerze. Nowa kampania hakerska
Ogromna sieć fałszywych kont na Facebooku jest wykorzystywana w kampanii phishingowej na komunikatorze Messenger. Celem są konta biznesowe na popularnym portalu i wykradanie z nich haseł.
Ogromna sieć fałszywych kont na Facebooku jest wykorzystywana w kampanii phishingowej na komunikatorze Messenger. Celem działań hakerów są konta biznesowe na najpopularniejszym portalu społecznościowym, a konkretniej wykradanie haseł dostępowych do nich.
Kampanię wykryła firma Guardio Labs, która ocenia, że phishing jest skuteczny wobec jednego na siedemdziesiąt kont biznesowych, a skuteczne zhakowanie go przekłada się na ogromne straty finansowe dla pokrzywdzonych przedsiębiorstw.
Jak działają hakerzy?
Za pośrednictwem komunikatora Messenger skłaniają swoje ofiary do pobrania pliku archiwum w formacie RAR lub ZIP, które zawiera downloader złośliwego oprogramowania - infostealera wykradającego informacje, przechwytującego pliki cookies oraz hasła przechowywane przez ofiarę w przeglądarce internetowej.
Wiadomości, które otrzymują ofiary, dotyczą naruszenia praw autorskich lub udają próbę kontaktu od klienta zainteresowanego większą liczbą informacji o oferowanym przez danego przedsiębiorcę produkcie lub usłudze.
Jak duże jest zagrożenie?
Serwis Bleeping Computer pisze, że skala ataków dokonywanych w ten sposób budzi niepokój. Obejmuje cele przede wszystkim w Ameryce Północnej (Kanadę i USA), a także niektóre kraje w Europie: Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Hiszpanię, Słowację i Estonię. Atakowani byli również użytkownicy w krajach Azji Południowo-Wschodniej, jak i w Japonii oraz Australii.
Według firmy Guardio Labs, skala kampanii obejmuje ok. 7 proc. wszystkich kont biznesowych na Facebooku. 0,4 proc. pobrało złośliwe oprogramowanie rozsiewane przez cyberprzestępców.
Kto stoi za atakami?
Według badaczy, którzy wykryli kampanię, sprawcy powiązani są z Wietnamem. W złośliwym oprogramowaniu znaleziono ślady wykorzystania przeglądarki Coc Coc (popularnej w tym kraju).
Wietnamczycy od bardzo dawna prowadzą ofensywne działania w cyberprzestrzeni wykorzystując Facebooka - usługi Mety są jednym z ulubionych celów ataków hakerów z tego kraju. Działania mogą być bardzo skomplikowane, jak i banalnie proste, jak np. duża kampania, która realizowana była wcześniej w tym roku, gdzie skradzione, przejęte konta na Facebooku sprzedawano celem zysku na Telegramie i na internetowym czarnym rynku.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany