Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Utrudniony kontakt z Zaporoską Elektrownią Jądrową. Rosjanie odłączyli internet i zerwali łączność

Autor. Ralf1969/Wikimedia Commons/CC3.0

Rosjanie wyłączyli „niektóre sieci komórkowe oraz internet, co sprawia, że nie można uzyskać informacji” o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w tradycyjny sposób – wynika z oświadczenia wydanego przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Podobnie sprawa wygląda w Czarnobylu. 

Reklama

Specjaliści NetBlocks monitorujący usługi internetowe wskazali, że w Enerhodar (południowy wschód Ukrainy) doszło do utraty łączności z siecią dostawcy Vodafone. Użytkownicy informowali o zakłóceniach telekomunikacji mobilnej. Incydent miał miejsce w czasie, gdy rosyjskie wojska zmierzały do zajęcia ulokowanej tam Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. 

Reklama
Reklama

W następnie tego, jak poinformowała reporterka Erin Burnett, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że nie może pozyskać „wiarygodnych informacji” o elektrowni, co jest związane z odłączeniem przez Rosjan sieci telekomunikacyjnej i internetu na miejscu.

MAEA w specjalnym oświadczeniu do sprawy wskazuje, że strona ukraińska poinformowała Agencję, iż personel pracujący w elektrowni nadal realizuje swoje zadania, lecz kierownictwo podlega dowódcy rosyjskich sił zbrojnych, które w ubiegłym tygodniu przejęły kontrolę nad obiektem. 

Czytaj też

Brak internetu. Łączność zerwana

Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi podkreśla, że doszło do naruszenia zasad (filarów) bezpieczeństwa jądrowego. Mowa tu o możliwości wykonywania pracy przez personel „bez nadmiernej presji” oraz utrzymanie kanałów komunikacji.

W tym przypadku Rosjanie wyłączyli „niektóre sieci komórkowe oraz internet, co sprawia, że nie można uzyskać informacji” w tradycyjny sposób

Pogarszająca się sytuacja w obszarze komunikacji między regulatorem a Zaporoską Elektrownią Jądrową budzi głębokie zaniepokojenie, zwłaszcza w czasie trwania konfliktu zbrojnego, który w każdej chwili może zagrozić obiektom jądrowym na Ukrainie. Niezawodna komunikacja między organem regulacyjnym a operatorem jest kluczowym elementem ogólnego bezpieczeństwa jądrowego.
Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny MAEA

Taki stan rzeczy potwierdza również ukraiński dozór jądrowy, twierdząc, że zaczął mieć poważne problemy z kontaktem z personelem obsługującym Zaporoską Elektrownię Jądrową. Podaje, że nie działają faksy, linie telefoniczne, a wysyłanie e-maili również jest bezskuteczne.

Ponadto, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej informuje, że ma problemy z komunikacją z personelem elektrowni jądrowej w Czarnobylu, co w czasie walk było możliwe tylko za pomocą poczty elektronicznej. „Utracono również łączność ze wszystkimi przedsiębiorstwami i instytucjami w mieście portowym Mariupol” – wskazuje Rafael Mariano Grossi.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze