Reklama

Cyberbezpieczeństwo

USA ostrzegają przed zatrudnianiem pracowników IT z… Korei Północnej

Autor. Thomas Evans/ Unsplash/ Domena publiczna

USA ostrzegają przed zatrudnianiem pracowników IT z… Korei Północnej. W rzeczywistości to cyberprzestępcy, którzy w ostatnim czasie starają się zdobywać kontrakty i pracę przez portale dla freelancerów, jednocześnie ukrywając swoją tożsamość i pochodzenie.

Reklama

Prawdziwym celem działających pod przykrywką cyberprzestępców jest wykradanie pieniędzy na rzecz Pjongjangu - ostrzegają amerykańskie służby.

Reklama

Serwis internetowy BBC podaje, że finansowanie, zdobywane w ten sposób przez cyberprzestępców ma służyć przede wszystkim wsparciu rozwoju północno-koreańskiego programu nuklearnego, co stanowi kolejne naruszenie międzynarodowych sankcji, którym obłożony jest reżim Kim Dzong Una.

Czytaj też

Skoordynowana akcja Pjongjangu

Reklama

"Pracownicy" poszukujący zatrudnienia w amerykańskich firmach podają, że pochodzą z innych części Azji. Ich działania to część skoordynowanej akcji Pjongjangu, który postanowił skorzystać z zasobów kadrowych bardzo dobrze wykształconych specjalistów IT do pozyskiwania środków na rozwój swojego programu nuklearnego - oceniają FBI, ministerstwo skarbu USA oraz amerykański Departament Stanu.

Oprócz Korei Północnej, "pracownicy" zlokalizowani są również w innych krajach - w Rosji i Chinach. Niektórzy działają z krajów Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

W oświadczeniu trzech amerykańskich organów czytamy, że w swoich działaniach Korea Północna wykorzystuje zapotrzebowanie rynkowe na specyficzne umiejętności w branży IT, stawiając w swoich działaniach na specjalistów wykształconych w dziedzinach takich, jak rozwój aplikacji mobilnych.

Czytaj też

Mają oni zdobywać zatrudnienie jako freelancerzy w USA oraz innych krajach świata, w tym - w Europie i Azji Wschodniej.

Eskalacja przywilejów

Po nawiązaniu współpracy z przedsiębiorstwem potrzebującym wsparcia freelancerów, "pracownik" zyskuje dostęp do infrastruktury firmy, co następnie wykorzystywane jest jako furtka umożliwiająca cyberprzestępcom wtargnięcie do sieci i prowadzenie złośliwych działań - twierdzą amerykańskie organy.

Stany Zjednoczone ostrzegają, że każdemu, kto dopuszcza się tego rodzaju aktywności, grożą surowe kary.

Samofinansowanie przez cyberprzestępczość

Korea Północna od dawna finansuje swoje działania poprzez cyberprzestępczość. W ubiegłym miesiącu działający na rzecz tego państwa cyberprzestępcy wykradli 615 mln dolarów w kryptowalutach od uczestników rozgrywek w popularnej grze online Axie Infinity.

Czytaj też

Reżim wykorzystuje wszystkie możliwe sposoby zarabiania, atakując nie tylko giełdy kryptowalutowe i sektor biznesowy, ale i korzystając z pazerności i krótkowzroczności osób z zagranicy - przykładem może być skazany w ubiegłym miesiącu były amerykański naukowiec, który w zamian za sowite wynagrodzenie jeździł do Pjongjangu, udzielając wykładów i porad na temat tego, jak obchodzić amerykańskie sankcje gospodarcze przez wykorzystanie do tego celu technologii blockchain. Wyrok, który otrzymał, obejmuje ponad 5 lat pozbawienia wolności.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama