Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Program rozwoju pocisków nuklearnych Korei Północnej finansują skradzione kryptoaktywa

Autor. Steve Barker / Unsplash

Cyberataki Korei Północnej m.in. na giełdy kryptowalutowe to poważne źródło przychodów dla Pjongjangu, który dzięki skradzionym kryptoaktywom może realizować swój program rozwoju pocisków nuklearnych.

Reklama

Raport opisujący zyski, jakie Korea Północna czerpie z hakingu, został ostatnio złożony na ręce komisji ONZ ds. sankcji. Opisano w nim poważne cyberataki na co najmniej trzy giełdy kryptowalutowe, które działają w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Reklama

Raport powołuje się przy tym na analizy firmy Chainalysis, która w ub. miesiącu zasugerowała, że w 2021 r. cyberprzestępczość pozwoliła Korei Północnej na zysk bliski 400 mln dol. w cyfrowych aktywach. W 2019 r. natomiast, według ONZ, samotny reżim zgromadził łącznie ponad 2 mld dol. na rozwój swojego programu broni masowego rażenia - wszystko zaś dzięki cyberatakom.

Czytaj też

Korea Północna pracuje nad bronią jądrową mimo sankcji

Reklama

Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Północną zakaz prowadzenia testów broni jądrowej i wystrzeliwania pocisków balistycznych. Pomimo tych oficjalnych zakazów i sankcji, którymi obłożony jest reżim, Pjongjang sukcesywnie realizuje swoje cele i pracuje nad rozwojem broni jądrowej, w tym - pocisków rakietowych i infrastruktury przeznaczonej do ich obsługi - pisze brytyjski nadawca publiczny BBC w swoim omówieniu raportu.

Korea Północna ma również aktywnie poszukiwać materiałów, technologii i know-how w innych krajach - zarówno przy pomocy współprac badawczych, jak i cyberataków, których celem jest wykradanie własności intelektualnej.

Z raportu dotyczącego sankcji przedstawionego komisji ONZ wynika zaś, że program testowy pocisków został przez Pjongjang znacząco przyspieszony.

W ubiegłym miesiącu, według danych USA, Korea Północna przeprowadziła dziewięć testów rakietowych. Zdolności tego państwa powiększają się, co wskazuje na szybki rozwój i wysoką mobilność, również na morzu - wynika z analizy.

Czytaj też

Coraz gorsza sytuacja humanitarna

Według raportu, w Korei Północnej ustawicznie pogorszeniu ulega sytuacja humanitarna. Eksperci ONZ wskazują, że ma to związek m.in. z zamknięciem granic państwa podczas pandemii koronawirusa. Nie wiadomo też, jak duże pogorszenie sytuacji humanitarnej spowodowały sankcje międzynarodowe, którymi obłożony jest reżim.

Reklama
Reklama