Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukraina ostrzega przed nowym cyberatakiem. Stoją za nim znani hakerzy powiązani z FSB

Autor. Defence of Ukraine/ Twitter.com

Ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT–UA) ostrzega przed nowym cyberatakiem ze strony ugrupowania APT (z rozwiniętymi umiejętnościami hakerskimi i dostępem do różnorakich zasobów) - Armageddon (UAC-0010), którzy są powiązani z rosyjską FSB.

Reklama

Z informacji przekazanych nam przez ukraińską Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) wynika, że obecnie cyberprzestępcy do prowadzenia cyberataków wykorzystują kwestię Chersonia, znajdującego się pod okupacją rosyjską.

Reklama

Za złośliwym działaniem ma stać dobrze znana w środowisku grupa Armageddon, która „pracuje” od co najmniej dekady i od 2013 roku stoi za tysiącami ataków na ukraińskie organizacje.

Na czym polega atak?

Reklama

Hakerzy mają wysyłać złośliwe e-maile zatytułowane «Щодо проведення акції помсти у Херсоні!» (po ukraińsku „Re: Zemsta w Chersoniu!”), zawierający załączony plik „План Херсон.htm” (po ukraińsku „Kherson Plan.htm”).

Po otwarciu tworzy plik „Herson.rar” na komputerze ze skrótem „План підходу та закладання вибухівки на об'єктах критичної інфраструктури ерсо (Ukraina dla obiektów krytycznych dla obiektów wybuchowych i ерсо” Chersoń.lnk»).

Czytaj też

W efekcie następuje pobranie złośliwego oprogramowania (GammaLoad.PS1v2), co jak wiadomo, może doprowadzić do utraty danych, ich przejęcia czy np. zaszyfrowania danych dla okupu.

Armageddon to grupa znana także jako Gamaredon, Primitive Bear i ACTINIUM, atakowała też w państwach Unii Europejskiej.

Ukraiński CERT ocenia, że „to jedna z najbardziej aktywnych grup w atakowaniu krytycznej infrastruktury informatycznej tego państwa od samego początku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę”.

W swoich kampaniach cyberprzestępcy wykorzystują bardzo delikatne dla Ukraińców tematy.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze