Reklama

Polityka i prawo

NATO idzie na szkolenie. Rusza Locked Shields

fot. ncia.nato.int
fot. ncia.nato.int

W tym tygodniu ponad 2000 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa i decydentów stanie twarzą w twarz w największych na świecie ćwiczeniach z zakresu cyberobrony. Nadszedł czas na Locked Shields.

Ćwiczenia Locked Shields są organizowane przez NATO Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE). W tym roku ćwiczyć będą eksperci z NATO Communications and Information Agency (NCI), innych ciał Sojuszu, a także z krajów sojuszniczych NATO.

„[Ćwiczenie] Locked Shields oferuje uczestniczącym krajom bezprecedensową okazję do przetestowania swoich umiejętności w bezpiecznym środowisku, gdzie muszą stawić czoła wysoce wykwalifikowanemu przeciwnikowi. Każdy zespół musi bronić zwirtualizowanych sieci, które przygotowane zostały na zamówienie i obejmują różnorodne usługi i platformy, naśladując cywilne i wojskowe systemy” - powiedział Ian West, szef NATO Cyber ​​Security Center.

Locked Shields będzie ćwiczeniem rozgrywanym pomiędzy „zespołami czerwonymi” a „zespołami niebieskimi”. W tym roku w ramach zmagań będą uczestniczyć 22 „niebieskie zespoły”, mające pełnić rolę krajowych zespołów szybkiego reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni, które zgodnie z założeniami postawionego zadania zostały oddelegowane do pomocy fikcyjnemu krajowi w radzeniu sobie z incydentem cybernetycznym na dużą skalę. Założeniem ćwiczenia jest konieczność ochrony około 5000 systemów, które stały się przedmiotem ponad 4000 ataków.

W ramach treningu zespoły będą miały na celu obronę swoich cywilnych i wojskowych systemów informatycznych oraz infrastruktury krytycznej. Ćwiczenie będzie wymagało od uczestników dostosowywanie się w czasie rzeczywistym i radzenie sobie z wieloma wyrafinowanymi cyberatakami. 

Locked Shields jest cyklicznie organizowane przez Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence CCDCOE) z siedzibą w Tallinie.

image

Reklama

Komentarze

    Reklama