Reklama

Spyware po włosku. Producent zrywa współpracę z rządem

Izraelski producent spyware, Paragon, ogłosił zerwanie kontraktów z włoskim rządem. Jest to pokłosie sprawy dotyczącej szpiegostwa aktywistów społecznych i dziennikarzy.
Izraelski producent spyware, Paragon, ogłosił zerwanie kontraktów z włoskim rządem. Jest to pokłosie sprawy dotyczącej szpiegostwa aktywistów społecznych i dziennikarzy.
Autor. By Remi Jouan - Photo taken by Remi Jouan, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2109135

Twórcy oprogramowania szpiegowskiego Graphite zdecydowali o zerwaniu kontraktów z włoskimi władzami. Jest to efekt odmowy dostępu w celu niezależnego zweryfikowania, czy tamtejsze służby nie inwigilowały dziennikarzy.

Kontrowersje wokół szpiegowania osób publicznych dotknęły całej Europy, włącznie z Polską. Na naszych łamach przedstawialiśmy wielokrotnie sytuację związaną z sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa – na początku maja stanął przed nią komendant CBZC. Z kolei w Grecji było głośno o zastosowaniu Predatora.

Reklama

Spór o szpiegowanie we Włoszech

Kolejnym krajem na europejskiej mapie oprogramowania szpiegowskiego stały się Włochy. Jak podaje serwis The Record, w pierwszą środę czerwca tamtejsza Komisja Parlamentarna ds. Bezpieczeństwa Republiki przyjęła raport, który wskazywał na wykorzystanie spyware Graphite przez wywiad oraz kontrwywiad Włoch. Celem miały być telefony aktywistów społecznych.

Jedną z osób, które miały rzekomo być dotknięte wykorzystaniem oprogramowania stworzonego przez izraelską firmę Paragon, miał być badający sprawę powiązań premier Giorgii Meloni z włoskimi faszystami, dziennikarz Francesco Cancellato. W styczniu znalazł się w grupie użytkowników WhatsAppa, których powiadomiono o wykorzystaniu spyware. Raport mówi jednak, że dowodów na jego szpiegowanie nie znaleziono.

Czytaj też

Reklama

Pierwszy przypadek w historii

W takiej sytuacji, do sprawy włączył się sam producent oprogramowania. Według izraelskiego Haaretza, firma miała zaproponować włoskiemu rządowi niezależne zbadanie, czy rzeczywiście Graphite nie został wykorzystany przeciwko Cancellato. Propozycja spotkała się jednak z odmową. 

W odpowiedzi Paragon ogłosił zerwanie kontraktów z włoskimi służbami. Jest to pierwsza taka sytuacja, gdy producent spyware publicznie ogłasza swoją decyzję w tym zakresie. 

Departament Informacji dla Bezpieczeństwa uzasadniał w poniedziałek, że decyzja o odmowie była spowodowana „inwazyjnymi praktykami, nieweryfikowalnymi pod względem zakresu, wyników i metod, a zatem niezgodnymi z wymogami bezpieczeństwa narodowego”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

SK@NER: Jak przestępcy czyszczą nasze konta?

Komentarze

    Reklama