Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Sprzedaż sprzętu komputerowego. Wielomilionowe oszustwo

Autor. FLY/Unsplash

Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo ws. wielomilionowego oszustwa przy internetowej sprzedaży sprzętu komputerowego. W związku z zarzutami, do aresztu trafiło dwóch braci zamieszanych w proceder.

Reklama

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Agnieszka Borkowska, podejrzani to dwaj bracia z pow. grójeckiego (Mazowieckie), w wieku 23 i 28 lat. Obecnie przebywają w areszcie tymczasowym. W związku z postawionymi zarzutami grozi im do 10 lat więzienia.

Reklama

Mężczyźni od kilku lat prowadzili sklep internetowy zajmujący się sprzedażą głównie sprzętu komputerowego. "Handel prowadzony był za pośrednictwem strony internetowej mac4vip.pl oraz jednego z portali ogłoszeniowo-handlowych" – powiedziała rzeczniczka.

Czytaj też

Dłuższe oczekiwanie na dostawę

Z ustaleń śledczych wynika, że początkowa działalność sklepu nie budziła żadnych zastrzeżeń. Problemy zaczęły się w latach 2020-2021. "Sklep sprzedawał towar z odroczonym terminem dostawy. Przyjmował płatność, natomiast sprzęt miał dotrzeć do klienta za kilka miesięcy" – wyjaśniła prok. Borkowska.

Reklama

W zamian za dłuższe oczekiwanie na dostawę, sprzedający oferowali atrakcyjne ceny. Sprzedaż prowadzona była na szeroką skalę. Zrealizowano kilka tysięcy transakcji. "Na ten moment do prokuratury zgłosiło się ponad 450 pokrzywdzonych, którzy nie otrzymali zakupionego sprzętu, mimo że od zakupu minęło już pół roku czy nawet rok. Łączna wartość strat wynosi co najmniej 8 milionów złotych" – powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że ze względu na dużą liczbę dokonanych transakcji, osób pokrzywdzonych może być znacznie więcej.

Czytaj też

Zgłoszenia kolejnych pokrzywdzonych

Początkowo postępowanie prowadzone było przez Prokuraturę Rejonową w Grójcu, a obecnie zajmują się nią śledczy z Wydziału Cyberprzestępczości Prokuratury Okręgowej w Radomiu. "Cały czas do organów ścigania na terenie całego kraju zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni. Cały czas weryfikujemy wszystkie transakcje" – podkreśliła rzeczniczka.

O przestępstwach dokonywanych w sieci pisaliśmy na stronie CyberDefence24 niejednokrotnie . W lipcu opisaliśmy przykład jednego z zatrzymań, których dokonało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. W drugiej połowie czerwca policjanci z tej jednostki zatrzymali jednego z liderów grupy, która zajmowała się bezprawnym uzyskiwaniem loginów, haseł dostępowych i autoryzacyjnych do rachunków bankowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze