Armia i Służby
Policja zatrzymała oszustów internetowych. Widnieli już w kartotekach
Para ze Słupska dopuściła się przestępstwa polegającego na oszustwie internetowym, w wyniku którego użytkownicy tracili swoje pieniądze. Zatrzymani oferowali w sieci produkty, a po otrzymaniu zapłaty nie wysyłali do kupujących. Oboje są znani Policji.
Popularność zakupów przez internet rośnie, co sprawia, że oszuści widzą w tym swoją szansę „na zarobek". Potwierdza to przypadek pary ze Słupska – 22-letniej kobiety i 31-letniego mężczyzny, którzy zajmowali się nielegalną działalnością w sieci.
Jak podaje Policja, w ostatnich tygodniach do funkcjonariuszy z tej miejscowości napływały zgłoszenia od użytkowników, zachęconych atrakcyjną ofertą sprzedaży akcesoriów dla dzieci i niemowląt. Biorąc pod uwagę niższą cenę, wiele osób zdecydowało się na zakup produktów. Pomimo wpłacenia określonej kwoty, towaru nie otrzymały.
Czytaj też
Para wcześniej notowana
Z ustaleń wynika, że związek z oszustwem może mieć 22-letnia mieszkanka Słupska, która kilka miesięcy wcześniej usłyszała już 28 zarzutów (oszustwa) i skierowano wobec niej akt oskarżenia do sądu.
Kobieta, aby ukryć swoją prawdziwą tożsamość w sieci posługiwała się kontami należącymi do osób z jej otoczenia. Ponadto, w nielegalną działalność zaangażowała 31-letniego partnera. Był on odpowiedzialny za m.in. zakładanie kont w bankach i wypłacanie środków pochodzących z przestępstwa. Mężczyznę poszukiwano – miał odbyć karę 49 dni więzienia za wcześniejsze kradzieże.
Czytaj też
57 zarzutów. Może być więcej
W środę (tj. 8 marca br.) funkcjonariusze przeszukali miejsce zamieszkania pary i zabezpieczyli znajdujący się tam sprzęt elektroniczny. Sprawców zatrzymano.
„Na podstawie zebranego materiału dowodowego oraz po wnikliwej analizie przeprowadzonych transakcji policjanci postawili parze łącznie 57 kolejnych zarzutów oszustwa na kwotę bliską 5 tysięcy złotych" – wskazuje Policja.
W wyniku pracy policjantów prokurator zastosował wobec 22-latki dozór i zakaz opuszczania kraju. Kobieta decyzją prokuratora nie będzie także mogła prowadzić działalności polegającej na korzystaniu z sieci internet w zakresie oferowania jakichkolwiek przedmiotów do sprzedaży, zawierać umów cywilno-prawnych i zakładać nowych rachunków bankowych na swoje dane osobowe lub dane innych osób.
Policja
Niewykluczone, że z czasem pojawią się nowe okoliczności, co spowoduje, iż zatrzymani usłyszą kolejne zarzuty. Przypomnijmy, że za oszustwo grozi kara od pół roku do 8 lat więzienia.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany