Cyberbezpieczeństwo
„Rzeźnia świń”. Chińskie oszustwo kryptograficzne skierowane do singapurskich inwestorów
Chińscy oszuści wzięli na cel singapurskich inwestorów. Ich złośliwa kampania - oszustwo kryptograficzne - nosi nazwę „Pig-Butchering” (Rzeźnia świń).
W tej chwili Singapur stracił już z powodu oszustw około 140 mln dolarów. To pięć razy więcej w porównaniu do utraty przychodów z kryptowalut w tym kraju w 2019 r., która wynosiła około 27 milionów dolarów.
„Rzeźnia świń”. Skąd nazwa?
Oszustwo kryptograficzne Pig-Butchering jest dość trudne. Dlaczego nazywa się je schematem „Rzeźnia świń”. Cyberprzestępcy stojący za tą złośliwą kampanią przeciwko konsumentom kryptowalut oparli nazwę techniki oszustwa na chińskim terminie „sha zhu pan”. Termin ten oznacza „tuczyć świnię przed zabiciem”.
Czytaj też
Wyjaśnienie ekspertów ds. bezpieczeństwa pasuje do chińskiego terminu. Wskazują oni, że oszuści kryptowalutowi w ramach Pig-Butchering spędzają miesiące na tworzeniu silnych relacji ze swoimi singapurskimi celami. Następnie zachęcają ich do wysyłania swoich cyfrowych walut w fałszywych schematach inwestycyjnych.
Pig-Butchering nie jest nowością
Oszustwo kryptograficzne Pig-Butchering pojawiło się po raz pierwszy w Chinach w 2016 roku. Następnie metoda ta była wykorzystywana przez atakujących blockchain w innych krajach, w tym w Singapurze.
Ofiary z Singapuru powiedziały, że ich kryptowaluty trafiły do banków w Chinach, a także w Hongkongu. Jeśli to prawda, oznacza to, że większość oszustów ma siedzibę w Państwie Środka.
Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany