Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rusza program edukacyjny dla uchodźców ukraińskich Start IT - Cisco4Ukraine

Start IT - Cisco4Ukraine to program skierowany do ukraińskich uchodźców niezależnie od wieku i płci
Start IT - Cisco4Ukraine to program skierowany do ukraińskich uchodźców niezależnie od wieku i płci
Autor. materiał prasowy partnera

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Cisco Networking Academy inaugurują program edukacyjny dla uchodźców ukraińskich Start IT - Cisco4Ukraine. Serwis CyberDefence24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.

Reklama

Start IT - Cisco4Ukraine to program skierowany do ukraińskich uchodźców niezależnie od wieku i płci, którzy chcą rozwijać kompetencje cyfrowe, rozważają nową ścieżkę kariery lub dalszą edukację w IT. Oficjalna inauguracja programu, połączona z debatą „Nowoczesna Ukraina – edukacja, gospodarka, technologie”, odbędzie się 1 lutego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Reklama

Kursy w ramach programu Start IT - Cisco4Ukraine obejmują dwa niezwykle ważne i perspektywiczne obszary: Cyberbezpieczeństwo i programowanie – a niebawem dołączą do nich kolejne: Analiza danych i sieci komputerowe. Kursy prowadzone są w języku ukraińskim, materiały szkoleniowe również będą dostępne w tym języku. Wszystkie kursy w ramach programu Start IT są darmowe.

Od uczestników kursów Start IT nie jest wymagana wcześniejsza wiedza informatyczna – wystarczy podstawowa umiejętność obsługi komputera. Uczestnikami kursów mogą być osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z technologiami lub rozważają zmianę ścieżki zawodowej na taką, gdzie kompetencje cyfrowe są niezbędne. Kursy zaawansowane z kolei są adresowane do osób zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych na przykład poprzez zdobywanie nowych certyfikacji. Nowe możliwości rozwoju zawodowego są ważne szczególnie w przypadku Ukrainek, dla których ucieczka z kraju oznaczała jednocześnie porzucenie pracy zawodowej i obecnie szukają one dla siebie odpowiedniej pracy.

Reklama

Czytaj też

Cisco Networking Academy

Program Start IT - Cisco4Ukraine jest realizowany przez Cisco Networking Academy wspólnie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Obchodząca w tym roku 25-lecie działalności Cisco Networking Academy jest jednym z najdłużej działających na świecie programów umożliwiających zdobycie umiejętności z obszaru IT. Do tej pory w kursach Cisco wzięło udział ponad 17,5 miliona osób z całego świata, w tym ponad 310 tys. z Polski. Cisco Networking Academy wciąż się rozwija i promuje nowe możliwości szkoleniowe i edukacyjne. Celem programu jest budowanie umiejętności cyfrowych i dotarcie do społeczności, które w przeciwnym razie miałyby utrudniony dostęp do nabywania nowych kompetencji, a nawet byłyby zagrożone wykluczeniem cyfrowym.

Wybór Wyższej Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako współorganizatora programu nie jest przypadkowy. W 2000 roku w siedzibie WSIiZ powstała pierwsza w Polsce Akademia Regionalna Cisco Networking Academy, która w wyniku dynamicznego rozwoju w krótkim czasie stała się drugą co do wielkości Akademią Cisco w Europie. W 2003 roku, jako pierwsza instytucja edukacyjna w Polsce (oraz jedna z kilkunastu w Europie), WSIiZ uzyskała status Cisco Academy Training Center, przejmując opiekę nad ponad 500 Akademiami Cisco, działającymi na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Słowacji oraz Czech. W 2018 roku WSIiZ otrzymała nagrodę dla najlepszego Partnera w programie Cisco Networking Academy w regionie. To prestiżowe wyróżnienie przyznane zostało zaledwie trzem uczelniom w Europie.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie to największa niepubliczna uczelnia wyższa na Podkarpaciu. W październiku 2022 r. studia we WSIiZ rozpoczęło wraz ze słuchaczami podyplomowymi ponad 6,5 tys. studentów, w tym ponad 2,1 tys. cudzoziemców. W ramach oferty polsko- i anglojęzycznej studenci kształcą się na 16 kierunkach studiów w 4 kolegiach.

Debata w ramach inauguracji

Gośćmi honorowymi inauguracji programu Start IT - Cisco4Ukraine połączonej z debatą „Nowoczesna Ukraina – edukacja, gospodarka, technologie” będą:

 • sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński
 • wiceminister Edukacji i Nauki Ukrainy Vira Rogova
 • wiceminister Transformacji Cyfrowej Ukrainy Valeria Ionan
 • pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska
 • konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson
 • konsul generalny Ukrainy w Lublinie Valah Artem
 • senior vice president, Global Innovation Officer w Cisco dr Guy Diedrich

Patronatami honorowymi wydarzenie objęli:

 • sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński
 • minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg
 • prezydent mst. Rzeszowa Konrad Fijołek
 • GovTech Poland
 • Cyfrowa Polska
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy
 • Rada Miasta Lwowa
 • Instytut Rozwoju Miasta Lwowa

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Gazeta Prawna, Computerworld, CyberDefence24.pl, TVP Rzeszów, Nowiny, nowiny24 i Onet.

Wydarzenie będzie można śledzić online po wcześniejszej rejestracji .

Materiał partnera

Komentarze